Zastosowanie nowoczesnych systemów rekuperacji

Postęp technologiczny wpływa na wszelkie aspekty życia codziennego, dzięki czemu wiele elementów zastępowanych jest ich udoskonalonymi odpowiednikami. Doskonałym przykładem tego typu dziedziny jest budownictwo, gdzie ciągle realizuje się różnego rodzaju, nowe pomysły, które następnie wprowadza się w życie.

Rekuperacja w nowoczesnym budownictwie

nowoczesna rekuperacjaMa to na celu zwiększenie funkcjonalności wznoszonych budynków oraz komfortu osób je zamieszkujących. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja, która jest nowoczesną odpowiedzią na tradycyjne formy wentylacji stosowanych w starszych budynkach. Jest ona jedną z form wentylacji mechanicznej, którą charakteryzuje odzysk ciepła oraz wykorzystanie urządzeń tworzących ciąg odpowiedzialny za wymianę powietrza. Przy tego typu rozwiązaniu konieczne jest skonstruowanie systemu dystrybucji powietrza, czyli po prostu instalacji wewnątrz konstrukcji samego budynku. Należy odpowiednio podłączyć ją do każdego z pomieszczeń za pomocą anemostatów, tak aby mogły one swobodnie pobierać z niego powietrze oraz dostarczać świeże, pobrane z zewnątrz budynku. Rekuperacja posiada także dodatkowe zalety, które wpływają na stan samego budynku. Jest ona w stanie skutecznie odprowadzać gromadzącą się w domu wilgoć.

nowoczesna rekuperacjaDzięki temu nie wnika ona w strukturę budynku i jej nie osłabia. Jest to ważne dla długoterminowego użytkowania budynku mieszkalnego. Nowoczesna rekuperacja posiada wiele korzyści, może ona także chłodzić powietrze. Taka możliwość eliminuje potrzeby dodatkowego instalowania klimatyzacji wewnątrz domu, a pozwala zachować samą wentylację mechaniczną. Nowoczesne rekuperatory posiadają opcję połączenia ich z gruntownym wymiennikiem ciepła. Jest to element zakopywany w bezpośrednim otoczeniu domu. Zwykle na głębokości umożliwiającej jego skuteczne ochłodzenie i utrzymanie niskiej temperatury w takim miejscu. Pobiera on tam chłód zgromadzony w gruncie z którego pomocą następnie ochładza się przepływające powietrze. Dzięki temu możliwe jest znaczne zredukowanie temperatury w ciepłych miesiącach, aby uzyskać bardzo przyjemną atmosferę dla każdego z domowników.

Rekuperatory często posiadają zdalne panele kontrolne, które umożliwiają kontrolowanie intensywności wentylacji oraz w przypadku tych z opcją chłodzenia – temperatury. Jeśli posiada się instalację inteligentnego domu to możliwe jest skalibrowanie z nią instalacji wentylacji mechanicznej co umożliwia kontrolowanie jej nawet z poziomu telefonu komórkowego. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe i przede wszystkim wydajne, a generuje małe koszta.