Zalety sufitów podwieszanych

Dzięki sufitowy podwieszanemu można osiągnąć ciekawą aranżację wnętrza, stworzyć miłą atmosferę dzięki punktom świetlnym, a także ukryć nierówności sufitu czy nieestetyczne przewody instalacyjne. Podwieszany sufit to bardzo praktyczne rozwiązanie i ciągle nie wychodzi z mody, jednakże do jego montażu potrzebna jest duża wiedza i doświadczenie, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Błędów w montażu można popełnić naprawdę sporo, nie mając doświadczenia, a ich skutki mogą kosztowne. Bezpieczniej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy dobiorą odpowiednie materiały do danego pomieszczenia.

Kilka słów o sufitach podwieszanych

Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż sufitu podwieszanego, jednak nie jest to polecane, gdyż nie mając doświadczenia trudno o poprawny montaż. Trzeba również dobrać odpowiedniego materiały, tak, aby sufit nie popękał lub co gorsza – nie doszło do jego zawalenia. Aby zamontowany sufit trzymał się solidnie, ważne jest, jak były przechowywane płyty kartonowo-gipsowe. W przypadku ich zawilgocenia może dojść do popękania sufitu. Chcąc zamontować sufit podwieszany w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, należy zastosować specjalne płyty kartonowo-gipsowe, które odporne są wodoodporne i mają mniejszy współczynnik chłonności wilgoci. Dodatkowo stosuje się również folię paroizolacyjną, aby nie doszło do tworzenia się pleśni czy grzybów, które mają negatywny wpływ na zdrowie oraz komfort domowników.

Na poddaszach zaś polecane jest stosowanie płyt ognioodpornych, dzięki którym ewentualny pożar nie będzie się tak szybko rozpowszechniał. Izolację akustyczną stosuje się wówczas, kiedy chce się zmniejszyć hałasy wydawane przez sąsiadów mieszkających piętro wyżej oraz, aby zmniejszyć pogłos w pomieszczeniu. Ponadto, izolacja akustyczna chroni przed przenoszeniem drgań budynku na sufit, co sprawia, że nie będzie dochodziło do pękania. Mówi się, że podczas montażu musi być w pomieszczeniu zachowana tak sama temperatura i wilgotność, ponieważ duże ich wahania również przyczyniają się do powstawania pęknięć na powierzchni sufitu.

Montaż sufitu podwieszanego to również świetny sposób na obniżenie pomieszczeń, szczególnie w starszym budownictwie. Dzięki obniżeniu pomieszczeń będzie w nich cieplej, a także nie będzie dochodziło do powstawania pogłosu. Chcąc sprawić, żeby w takich pomieszczeniach było jeszcze cieplej, często stosuje się materiał izolacyjny w postaci wełny mineralnej, który ukrywany jest w podwieszanym suficie. Dzięki takiemu dociepleniu pomieszczenia można zaoszczędzić na ogrzewaniu, ponieważ zużywać się go będzie znaczenie mniej.