Zalety instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika niesie ze sobą wiele korzyści. Instalacje tego typu wykorzystują bowiem jedno z najlepszych odnawialnych źródeł energii – promienie słoneczne. Sprawia to, że oszczędzamy zasoby nieodnawialne takie jak węgiel, który także jest używany do produkcji prądu. Jest to zatem wyjątkowa korzyść ekologiczna, ponieważ, stosując instalacje fotowoltaiczne, przyczyniamy się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Ekologiczne panele fotowoltaiczne

instalacje fotowoltaiczne w lublinieOchrona środowiska jest obecnie bardzo ważna, ponieważ smog jest współcześnie nie tylko zmorą dużych miast, ale już także tych mniejszych. Dlatego warto wybierać rozwiązania ekologiczne takie jak fotowoltaika. Takie instalacje pojawiają się ostatnio między innymi w Lublinie. Przedsiębiorcy zauważyli, że dzięki możliwości uzyskania dotacji z urzędu gminy, nie ponoszą oni wcale aż tak wysokich kosztów początkowych. Ponadto inwestycja z czasem się zwróci – w końcu nie musimy płacić za prąd w budynku podłączonym do systemu fotowoltaiki, ponieważ energię produkujemy samodzielnie. Według specjalistów można mówić nawet o ponad 10% stopie zwrotu wynikającym ze stosowania systemu fotowoltaicznego. Zatem instalacje fotowoltaiczne w Lublinie nastawione są na przychód.

instalacje fotowoltaiczne w lublinieOczywiście korzyści zależą od sprawności fotowoltaiki oraz jej prawidłowego montażu. Jeśli system umieścimy w miejscu choć w pewnym stopniu zacienionym, wówczas nie będzie on tak samo efektywny jak wówczas, gdyby znalazł się na dachu naprawdę wysokiego budynku, gdzie ma bezpośredni dostęp do promieni słonecznych. Dlatego zanim zdecydujemy się na fotowoltaikę, sprawdźmy teren – czy na dachu budynku nie ma żadnych przeszkód, które mogłyby ograniczać światło słoneczne? To inne, wyższe budynki w otoczeniu lub wysokie drzewa. Przy czystym niebie możemy liczyć na nawet 1000 W/m2 energii, przy lekkim zachmurzeniu – 600W/m2. To bardzo dobre wyniki, jedynie zimą fotowoltaika nie przynosi tak wielu korzyści, ponieważ jej wydajność wynosi wówczas 100W/m2. Ale to nic dziwnego, w końcu zimową porą bardzo późno robi się jasno, a bardzo wcześnie – ciemno. Promieni słonecznych jest więc zwyczajnie za mało do uzyskania wysokiego poziomu efektywności.

Ale to oczywiście nie oznacza, że mamy z fotowoltaiki zrezygnować. Wiosną i latem będzie sprawdzała się znakomicie. To dlatego w Lublinie coraz więcej osób zgłasza się do urzędu gminy po dotację na fotowoltaikę. Obecnie panuje moda na rozwiązania proekologiczne i bardzo dobrze. Spopularyzowanie fotowoltaiki wpłynie pozytywnie na nasze środowisko i ograniczy zanieczyszczenia.