Zainfekowany komputer powinien trafić na pogotowie

Wśród podstawowego oprogramowania każdego komputera powinna znaleźć się dobra aplikacja antywirusowa. Korzystając na co dzień z Internetu, narażamy się bowiem na niebezpieczeństwa płynące z zewnątrz – to zainfekowane pliki, złośliwe programy lub specjalnie podłożone wirusy, wysyłane nam poprzez e-mail.

Jak działa pogotowie dla komputerów?

pogotowie komputeroweWiększość programów antywirusowych radzi sobie z rozpoznawaniem takich intruzów i nie dopuszcza ich do naszego komputera. Niestety przestępcy internetowi, którzy chcą często wyłudzić nasze dane i objąć kontrolę nad naszym systemem (o czym moglibyśmy nawet nie wiedzieć, a wtedy wszystkie wpisywane hasła zostałyby w prosty sposób poznane przez hakera) wymyślają coraz nowsze generacje wirusów, które nie są jeszcze rozpoznawane przez daną zaporę antywirusową (oczywiście jest ona regularnie aktualizowana przez twórców, jednak hakerzy są zawsze krok przed „strażnikami”, gdy wypuszczają nowego, nierozpoznanego jeszcze wirusa). Gdy nasz komputer zostanie zainfekowany – przyda się pogotowie komputerowe, zwłaszcza jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy informatycznej. Wówczas nic nie zdziałamy, gdy nasz laptop będzie sam się włączał, gdy w niespodziewanych momentach zgaśnie nam ekran, czy też gdy pojawią się na nim niepożądane reklamy lub automatycznie będą otwierać się strony z treścią pornograficzną.

pogotowie komputeroweWirus może nam też „po kryjomu” zainstalować dekoder haseł – w ten sposób możemy udostępnić hakerowi na przykład dane do naszego konta bankowego. Przed taką katastrofą ustrzeże nas dobry serwis komputerowy. Wśród podstawowych usług każdej firmy zajmującej się naprawą komputerów, znajduje się bowiem między innymi usuwanie wirusów i złośliwego oprogramowania. Profesjonaliści pomogą nam pozbyć się wszelkich zagrożeń, wyeliminują luki, jakie znalazły się w systemie operacyjnym, a także naprawią całkowicie uszkodzoną strukturę tego systemu. Zabezpieczą prywatne pliki, jak i sieć bezprzewodową oraz urządzenia przenośne, które również mogły zostać zainfekowane. Jeżeli „praca” wirusa zaszła tak daleko, że utraciliśmy jakieś dane – możliwe jest również często ich odzyskanie, jeśli w czasie między utratą danych a przybyciem do serwisu, nie restartowaliśmy komputera ani nie uruchamialiśmy ponownie systemu.

Znaczenie ma tu też to, czy dane zdążyły zostać nadpisane, czy też nie. Mimo wszystko powinniśmy spróbować szukać pomocy w dobrym pogotowiu komputerowym. Ze wsparcia możemy skorzystać także wówczas, gdy chcemy naprawić lub wymienić dane podzespoły komputera – na przykład płytę główną czy wtyk zasilania.