Z czego zrobić ściankę działową?

Ścianki działowe służą oddzieleniu od siebie pomieszczeń i wyodrębnieniu różnych stref w domu. W przeciwieństwie do ścian nośnych nie przenoszą żadnych obciążeń konstrukcyjnych, dzięki czemu nie muszą być tak masywne. Ich rozplanowanie powinno brać pod uwagę wszystkie wymagania, jakie stawiane są architekturze, dlatego to właśnie specjalista tej dziedziny powinien przygotować projekt.

Tania płyta rigipis

płyta rigipsDo wykonania ściany działowej można wykorzystać różne materiały, a każdy z nich spełnia różne funkcje. Najbardziej klasyczną z metod jest wykonanie ścianki działowej z cegieł. Jest to metoda łatwa i dobrze znana wykonawcom. Jest bardzo solidna i dobrze izoluje akustycznie, jednak jej znaczny ciężar sprawia, że jest sporym obciążeniem dla stropu, dlatego należy ją uwzględnić w projekcie i obliczeniach nośności budynku jeszcze przed budową domu. Lżejszą ścianką jest całkiem popularna przegroda wykonana z betonu komórkowego. Jest to materiał łatwy w obróbce, dzięki czemu można przy jego pomocy wykonać przegrody o nietypowych kształtach, charakteryzuje się niewielką masą, a jego bloczki są większe od cegieł, co ułatwia jej murowanie. W ostatnich latach wyjątkowo upowszechniła się z kolei metoda wykonywania bardzo lekkich ścianek działowych szkieletowych z płytami gipsowo-kartonowymi jak na przykład płyta rigips. Ściankę tą metodą wykonuje się bardzo szybko, nie trzeba czekać na zaschnięcie zaprawy, dzięki czemu można ją wykańczać tuż po postawieniu. Niestety wśród jej wad można wymienić bardzo słabe parametry akustyczne, brak odporności na uszkodzenia mechaniczne.

płyta rigipsZe względu na delikatność płyt gipsowo-kartonowych nie można na niej zawiesić cięższych przedmiotów jak półki na książki. Jest to także najtańsza z możliwych opcji. Aby podnieść parametry akustyczne, można wykonać ściankę szkieletową akustyczną. Od zwykłej, gipsowo-kartonowej różni się podwójnym opłytowaniem, między którym umieszczona jest dodatkowa izolacja. Ostatnim rodzajem ścianki działowej jest przegroda pełniąca funkcje głównie dekoracyjne, wykonana ze szklanych pustaków. Z pewnością stanowi niebanalną ozdobę wnętrz, pozwala na doświetlenie pomieszczenia, a także ma dobre parametry akustyczne, jednak nie stanowi żadnej wizualnej przegrody pomiędzy odrębnymi pomieszczeniami. Ściankę działową można wykonać na wiele różnych sposobów, a wybór odpowiedniej metody zależy od oczekiwanych efektów.

Wśród najtańszych z pewnością można wymienić ściany szkieletowe, z kolei ściany murowane są zdecydowanie większym obciążeniem dla stropu, przez co, w przeciwieństwie do lekkich ścianek z płyt gipsowo-kartonowych, należy je uwzględnić już na etapie projektowania domu.