Wybór odkurzacza przemysłowego

Wybór odkurzacza przemysłowego powinien być przede wszystkim uzależniony od tego, gdzie będzie używany. W większości hal produkcyjnych sprawdzą się klasyczne maszyny czyszczące dostosowane do sprzątania na sucho i mokro. Jednak tam, gdzie jest potrzeba zbierania szkodliwych substancji, niektóre odkurzacze mogą nie wystarczyć.

Odkurzacze na hali

odkurzacze przemysłoweDo tego typu zadań przeznaczono specjalne maszyny wyposażone w dokładne systemy filtrowania, usuwania i zatrzymywania pyłów. Odkurzacze przemysłowe posiadają o wiele więcej funkcji niż klasyczny, domowy sprzęt. Przede wszystkim potrafią zebrać zanieczyszczenia, z którymi nie poradziłby sobie domowy odkurzacz. Mowa tu o różnych odpadach przemysłowych, jak pyły, opiłki metali, czy nawet oleje i smary. Nowoczesne maszyny sprzątające mają możliwość prania wykładzin i dywanów. Jeśli na hali przemysłowej, czy innym obiekcie, nie występuje ryzyko wycieku niebezpiecznych substancji, z czyszczeniem poradzi sobie odkurzacz przemysłowy klasy M lub L. Sprzęt taki jest też stosowany w hotelach i biurach, gdzie duża powierzchnia do sprzątania zbyt obciążyłaby maszynę przeznaczoną do celów domowych. Niektóre nowoczesne odkurzacze przemysłowe zostały też dostosowane do pracy z niebezpiecznymi substancjami. Jeśli na halach przemysłowych istnieje ryzyko powstawania pyłów radioaktywnych, unijne normy nakazują używania w nich tego typu specjalistycznego sprzętu. Charakteryzuje się on przede wszystkim wysokojakościowym filtrem, dostosowanym do wyłapania nawet najmniejszych, szkodliwych cząstek.

odkurzacze przemysłoweMaszyny takie są określone klasą M lub H. W tak zwanych strefach ATEX (czyli obszarach zagrożonych wybuchem) należy korzystać wyłącznie z przemysłowych odkurzaczy antywybuchowych. Te cechują się ścisłym odizolowaniem elektrycznego oprzyrządowania od atmosfery. Wszystko po to, by nawet w sytuacji powstania iskry zapobiec możliwości zapłonu lotnych substancji palnych w pomieszczeniu. W strefach szczególnie zagrożonych eksplozją zalecane jest używanie maszyn, które uniemożliwiają powstawanie iskier. Takimi maszynami są nowoczesne, pneumatyczne odkurzacze przemysłowe. W nich podciśnienie robocze uzyskiwane jest nie przez moc elektryczną, a dzięki strumieniowi sprężonego powietrza. Dostosowanie odkurzacza do sytuacji, w jakich będzie używany to pierwszy krok w wyborze odpowiedniej maszyny.

Z każdej kategorii dostępne są odkurzacze o różnej pojemności zbiorników na zanieczyszczenia. Różnią się też mocą ssania i długością węża. Dostępne są też maszyny w wersji z akcesoriami ułatwiającymi pracę, jak system automatycznego czyszczenia filtra, czy regulacja siły ssania.