Techniczna strona elewacji aluminiowo-szklanych

Coraz większa ilość projektantów przestrzeni publicznej lub też osób zajmujących się sztuką użytkową, wykorzystuje konstrukcje aluminiowo-szklane nie tylko ze względu na walory estetyczne, lecz również z uwagi na ich jakość oraz trwałość. Walory techniczne takich paneli przekładają się na coraz częstsze ich używanie w budowie rozmaitych obiektów.

Zalety i zastosowanie elewacji aluminiowo-szklanych

elewacjePrzykładem mogą być, chociażby elewacje aluminiowo-szklane w hipermarketach, centrach handlowych i pasażach restauracji. Możliwość dowolnego, swobodnego łączenia ze sobą szkła i paneli aluminiowych, tworzy estetyczną kompozycję, która jest łatwa w zainstalowaniu. Oprócz elewacji aluminiowo-szklanych w centrach handlowych z tego typu materiałów wykonane są również witryny, drzwi automatyczne, a w restauracjach — ogródki zimowe oraz fasady. Nie dość, że cienkie panele aluminiowe oraz rozmaite warianty kolorów i kształtów szkła tworzą imponujący widok, są bardzo bezpieczne ze względu na znikome ryzyko pęknięcia twardego dobrej jakości szkła profilowego, solidne, trwałe na uszkodzenia oraz zapewniają odpowiedni komfort pod względem termicznym.

elewacje aluminiowo-szklaneKonstrukcje aluminiowo-szklane zmieniają podejście projektantów, jak i wykonawców do wielu kwestii. Jedną z nich jest budowa profili i akcesoriów odpowiadających za szczelność i izolacyjność termiczną. Drugą zaś rozwój technologi produkcji oraz montaż fasady, który okazuje się być optymalny w kosztach. Innymi słowy, elewacje aluminiowo-szklane można uznać za rodzaj budownictwa energooszczędnego. Biorąc pod uwagę, że jednocześnie wpisuje się w panujące trendy i estetykę architektury współczesnej ciężko nie uznać tego typu zabudowy za korzystną. Jej walory wizualne zdają się być oczywiste, jednak w połączeniu z zaletami od stromy technicznej, takimi jak, chociaż wytrzymałość i dobrej jakości materiały, niskie ryzyko uszkodzenia, łatwość konserwowani, podnosi się jej ranga. Ilość łączenia ze sobą połączeń oraz doboru ich kształtów i kolorów zdaje się być w tym przypadku równie wysoką. Specjalistyczny rodzaj szkła, umożliwiający jego dowolne formowanie w połączeniu z lekkimi aluminiowymi panelami kuszą coraz większą liczbę projektantów, zwłaszcza tych zajmujących się kreowaniem przestrzeni miejskiej.

Hipermarkety, restauracje, a nawet banki i niektóre fasady firm są wykonywane z połączenia materiałów aluminiowo-szklanych. Wysoki wskaźnik technicznej jakości oraz wizualne walory estetyczne są niepodważalne, a wzrastająca ilość tego typu elewacji w miastach dużych, jak i mniejszych potwierdza tożsamość gustu twórców i odbiorców.