sznurek rolniczy

Sznurki ogrodnicze i rolnicze

W ogrodnictwie, czy rolnictwie stosuje się wiele produktów, które ułatwiają pielęgnację, ochronę roślin, czy przygotowywanie kiszonek dla bydła. Maty szkółkarskie zapobiegną rozwojowi chwastów, siatka na krety ochroni korzenie roślin przez podgryzaniem, a folia pozwoli na okrycie słomy i przygotowywanie sianokiszonek. Również różnego typu sznurki są bardzo przydatne, zarówno w ogrodnictwie, jak i w rolnictwie.

Sznurek do kostkowania siana

sznurek rolniczyJaki wybrać produkt? Przykładowo, mocny sznurek rolniczy służy do kostkowania siana, jak również przy zabezpieczeniu balotów z sianokiszonką. Taki sznurek musi być sztywny, gruby, tak by ciężkie bele słomy były przez niego dobrze trzymane. Sznurki rolnicze są zatem odporne na rozciąganie i zgniatanie. Sznurek można dostać w wielu kolorach, dzięki czemu można wybrać barwę, która będzie kontrastowa względem przewiązywanego ładunku – wtedy z daleka widać gdzie ,,biegnie” sznurek i można go przeciąć lub zdjąć, kiedy nie jest już potrzebny. Dobry sznurek rolniczy powinien też być odporny na działanie wody, promieni UV, czy wysokich i niskich temperatur. W końcu kostkowane siano czy sianokiszonka znajdują się na zewnątrz i są stale podatne na działanie zmiennych czynników atmosferycznych.

sznurek rolniczyKiedy przyda się za to sznurek ogrodniczy i jakie są jego właściwości? Sznurek do zastosowania w ogrodnictwie będzie gładszy i bardziej miękki od sznurka rolniczego. Chodzi o to, by nie uszkadzał on roślin. Można nim podwiązywać pomidory, czy paprykę, a także wysoko rosnące rośliny. W ten sposób będą one utrzymywały się w pozycji pionowej, łodygi czy pędy będą chronione przez złamaniem (np. na skutek silnego wiatru). Warto zaznaczyć, że nazwa ,,sznurek” może być myląca. Rzadko stosuje się tu sznurki jutowe, czy bawełniane. Sznurki rolnicze i ogrodnicze tworzy się z polipropylen lub innego tworzywa sztucznego. Dzięki temu są one odporne na rozerwanie, nie rozmiękają pod wpływem działania wody, a także nie mechacą się. Kiedy pomidory przekwitną czy sianokiszonka zostanie dana zwierzakom to sznurek można zdjąć i schować, do ponownego wykorzystania.

Węzły można rozplątać lub przeciąć. Bez dwóch zdań dobrej jakości sznurki są potrzebne każdemu ogrodnikowi, czy rolnikowi. Kupowane sznurki muszą być mocne, odporne na uszkodzenia, jak również nie mogą niszczyć roślin. Zwykle takie sznurki kupuje się w wielkich belach, dzięki czemu zawsze ma się zapas sznurka pod ręką. Warto zaznaczyć, że sznurki robi się z tworzywa sztucznego i można je wielokrotnie wykorzystywać do różnych upraw.