Różnica pomiędzy kolektorami, a bateriami słonecznymi

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zainwestować w kolektory słoneczne czy baterie słoneczne, w postaci paneli fotowoltaicznych. Niestety powyższe dwa elementy są często mylone, a ich nazwy używane są naprzemiennie. Jest to błąd, ponieważ pomiędzy tymi dwoma urządzeniami istnieją pewne, istotne różnice.

Budowa baterii słonecznych

bateria słonecznaCzęścią wspólną obydwóch jest to, iż pozyskują energię słoneczną. Ilość energii słonecznej pozyskiwanej z nieba zależy od danej pory roku. Dziś niestety one zanikają, jednak nadal największa dawkę energii słońce przekazuje ziemi w porze letniej, kiedy znajduje się najwyżej. W ciągi zaledwie czterech minut potrafi ono przekazać taką ilość energii, ile zużywamy w przeciągu pół roku. Kolektory, jak i panele różnią się od siebie przede wszystkim wielkością. Im większa powierzchnia, tym więcej energii pozyskiwanej ze słońca. Jednakże zwiększanie powierzchni kolektorów nie ma sensu, gdyż generuje to jedynie coraz wyższe koszty. Wszelkie rodzaje urządzeń konwertujących promieniowanie słoneczne na prąd powinno być właściwie ustawione, tak aby pozyskiwało, jak najwięcej energii w ciągu dnia. Najczęstszym, jak i wymaganym położeniem paneli i konwerterów jest takie, aby były skierowane one na południe. Bateria słoneczna na dach połączona z innymi tworzy moduł zwany inaczej panelem fotowoltaicznym.

bateria słonecznaPoszczególne baterie działające osobno, nie dały by takich korzyści, jakie dostarczają razem, połączone w jeden autonomiczny system zasilający dom w prąd. Jak sama nazwa baterii wskazuje najczęściej stosuje się je na dachach domów, elektrowni lub przybudówek czy garaży, jednak niekiedy na dachu nie ma miejsca. W takim przypadku panele bądź kolektory montowane mogą być również na ścianach lub jako samodzielne elektrownie na stelażach, tuż przy ziemi. Ważny oprócz ułożenia i montażu jest także kąt nachylenia. Promienie słoneczne padać powinny na powierzchnie elementu absorbującego je pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Jednak wszystko zależy od tego, w jakim położeniu, w danej porze roku znajduje się słońce. Niemożliwe jednakże jest to, aby wciąż zmieniać kąt nachylenia paneli, dlatego wartością optymalną jest właśnie powyższy kąt czterdziestu pięciu stopni. Kolektory odróżniają się także od baterii tym, iż do swojej pracy potrzebują konwertera.

Kolektory mają także o wiele więcej funkcji, niż tradycyjna bateria słoneczna na dach. Mianowicie kolektor pobiera, a później pochłania energię i zamienia ją w ciepło. Ciepło to odbierane jest przez czujniki, jako czynnik roboczy, następnie czynnik ten w postaci ciekłej przepływa rurami i przekazuje wodzie ciepło.