Pozyskiwanie energii z kolektorów słonecznych

Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych cieszy się coraz większą popularnością już nie tylko w budynkach użyteczności publicznej czy firmach, ale również prywatnych domach. Na rynku nie brakuje specjalistów oferujących wykonanie instalacji fotowoltaicznych w dobrej cenie, przy wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi oraz sprzętu najwyższej jakości.

Panele montowane od południa

panele słoneczneZanim jednak ktoś zdecyduje się na montaż paneli pozyskujących energię ze słońca, warto dokonać obliczeń, czy jest to opłacalne oraz zapoznać się ze specyfiką działania takiej instalacji. Pobieranie energii ze słońca padającego wprost na panele znajdujące się na dachu nie jest tak skomplikowane, jakby mogło się wydawać. Najpierw urządzenie ma za zadanie przyciągnąć i rozproszyć promienie, by później przekazać pozyskaną z nich energię do systemu ogrzewającego dom. Istotną rzeczą jest czynnik grzewczy, jaki przepływa przez panele słoneczne, ponieważ to jego zadaniem jest właśnie oddanie energii cieplnej do właściwego zasobnika, jakim może być woda użytkowa, czy instalacja ogrzewania. Trzeba również pamiętać o tym, że panele słoneczne trzeba montować po takiej stronie dachu, by mogły pozyskiwać jak najwięcej energii o każdej porze dnia. Dlatego zazwyczaj znajdują się od południa i pod właściwym kątem, tak aby światło cały czas było pochłaniane przez powierzchnię paneli.

panele słonecznePo założeniu instalacji fotowoltaicznej trzeba ją raz na jakiś czas przeczyścić, ponieważ gromadzące się warstwy brudu i kurzu ograniczają przyciąganie słońca, co przekłada się również na mniejszą ilość pozyskanej energii. Samodzielnie nie warto podejmować decyzji o instalacji paneli słonecznych, specjaliści doradzą czy jest to opłacalna inwestycja w danej lokalizacji oraz wybiorą najlepszy sprzęt do zapotrzebowania na energię. Nikt nie będzie wiedział lepiej, w jakim miejscu oraz pod jakim kątem powinny zostać ułożone panele, oraz czy lepiej wybrać wersję dachową, czy rurową. Wszystko jest uzależnione od zalesienia terenu, wysokości budynku oraz konfiguracji dachu. Bez względu na to, jaki typ kolektorów zostanie wybrany, korzystanie z instalacji słonecznej wpłynie korzystnie na środowisko i jednocześnie zmniejszy rachunki za tradycyjne ogrzewanie.

W sezonie letnim nie trzeba będzie martwić się o dogrzewanie mieszkania, ponieważ energia pochodząca ze słońca będzie wystarczająca. Zawsze można zdecydować się na panele umieszczone bezpośrednio na działce, trzeba jednak posiadać wystarczającą przestrzeń na ułożenie dużej ilości tego typu urządzeń przyciągających promienie słoneczne.