Plastyczna obróbka metalu – gięcie

Metal, choć jest materiałem o wyjątkowej wytrzymałości, trwałości oraz twardości, może być kształtowany. To możliwe dzięki nowoczesnej technologii, która sprawia, że można zmieniać poszczególne własności fizyczne lub mechaniczne materiału, bez uszkodzenia jego struktury.

Gięcie blachy przeprowadzone prawidłowo

gięcie blachOczywiście uszkodzenie byłoby możliwe, gdybyśmy zastosowali zbyt duże naprężenia i naciski, jednak specjaliści w obróbce metali dobrze znają poszczególne wytyczne do konkretnych materiałów, dlatego takie błędy są rzadkością. Obróbka plastyczna może odbywać się na dwa sposoby – na zimno lub na gorąco. Różnią się one tutaj zastosowaną temperaturą rekrystalizacji. Oczywiście wśród tych sposobów wymienić można jeszcze bardziej szczegółowe metody. Podstawową klasyfikacją metod przeróbki plastycznej jest ich podział według zmian w wymiarze przedmiotu, jakie zachodzą podczas działania. Może to być na przykład wydłużenie elementu metalowego, zwiększenie lub zmniejszenie jego szerokości, skrócenie czy też zakrzywienie. Innym podziałem jest podział według odkształceń. Możemy bowiem kształtować metal w sposób powierzchniowy lub kształtować cały przedmiot. Będziemy mieć też do czynienia z kształtowaniem powłok – wtedy, kiedy przedmiot będzie charakteryzowała niewielka grubość w stosunku do długości i szerokości.

gięcie blachTutaj wyróżnić można przede wszystkim taki proces jakim jest gięcie blachy. Aby zostało to przeprowadzone prawidłowo, należy zastosować odpowiednie maszyny. Stosuje się tutaj tłoczniki, powszechne znane jako wygniataki. Oczywiście istnieje możliwość ręcznego wygniatania blach w celu ich usztywnienia, jednak jedynie w przypadku blach wyjątkowo cienkich, których grubość nie przekracza 0,5 mm. Wówczas prace te wykonuje się na specjalnym wzorniku. Firmy specjalizujące się w obróbce metali posiadają specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają szybkie i efektywne gięcie blach, dzięki czemu uzyskują one pożądaną przez nas formę. Wśród ich wyposażenia oprócz wspomnianych urządzeń znajdą się też maszyny takie jak prasy oraz walce. Wszystko zależy od tego, jaką metodę gięcia zastosują – czy będzie to wyginanie czy zwijanie.

Proces gięcia należy jednak zawsze kontrolować, mimo nawet najbardziej nowoczesnych maszyn, aby nie dopuścić do powstania zbyt dużych naprężeń oraz do odkształceń, które są całkowicie niepożądane. Jednak specjaliści bardzo dobrze o tym wiedzą, dlatego podczas swojej pracy sprawują pieczę nad działaniem poszczególnych maszyn, dzięki czemu nie ma możliwości powstania jakichkolwiek błędów.