Piwniczka na wino

butelki wina Najszlachetniejsze wino może łatwo stracić swoje właściwości i aromat, jeśli będzie przechowywane w niewłaściwych warunkach. Każdy smakosz wina marzy nie tylko o posiadaniu bogatej kolekcji, ale również o miejscu, w którym będzie mógł ją trzymać.

piwniczka na winoWino bardzo źle znosi wysokie temperatury, wahania temperatur, niewłaściwą wilgotność i nasłonecznienie. Idealne miejsce do jego przechowywania powinno mieć stałą wilgotność 70%, temperaturę 10-14 stopni Celsjusza i nie powinno do niego docierać naturalne światło słoneczne. Zwykle takie warunki najłatwiej uzyskać w piwnicy.

Wino lub spokój i stałość, dlatego piwniczka na wino nie powinna znajdować się w pobliżu torów kolejowych czy miejsca pracy dużych maszyn. Ważne, aby warunki w niej panujące nie zmieniały się w ciągu roku, a zwłaszcza – gwałtownie w ciągu doby, ponieważ winu bardzo to zaszkodzi. Specjalne systemy wentylacji, zaprojektowane dla piwnic na wino, rozwiążą problem odpowiedniej temperatury i wilgotności przez cały rok. Oświetlenie musi być niezbyt mocne i rzadko rozmieszczone, ponieważ sztuczne światło również może zaszkodzić winu.

Regały i stojaki na wino powinny być wygodne i stabilne, tak aby butelki mogły na nich nieruchomo leżeć, a korek był zanurzony w winie. Dobrym rozwiązaniem będzie także miejsce na opisanie każdej butelki, gatunku wina i jego rocznika, co ułatwi szukanie. Piwniczka może służyć przechowywaniu innych szlachetnych trunków, ale nie powinny znajdować się w niej inne rzeczy, szczególnie te o mocnym zapachu, ponieważ wpłyną na zawartość butelek.

kieliszek winaPiwniczka na wino często jest również miejscem do jego degustacji. Dlatego warto pomyśleć o wstawieniu stolika, kilku krzeseł, zestawu do otwierania wina i kompletu kieliszków, a także zlewu, w którym będzie można je umyć.

Co można zrobić, gdy nie możemy posiadać własnej piwniczki? O tym w kolejnym wpisie.