Piwniczka na wino cz. 2

Co zrobić, gdy nie posiadamy piwnicy odpowiedniej do przechowywania wina i pragniemy przechowywać więcej niż jedną-dwie butelki do kolacji, a samodzielne stworzenie odpowiedniej piwnicy wydaje się zbyt trudne? Oto lista możliwych rozwiązań.

  1. Pomoc profesjonalistów. Do zbudowania piwnicy można zatrudnić odpowiednią firmę oraz skorzystać z porad specjalistów winiarskich, dotyczących np. sposobów utrzymywania odpowiedniej wilgotności i dobrej wentylacji. Zamiast dużej piwnicy można postawić na małą piwniczkę… pod podłogą w salonie. Istnieją firmy zajmujące się tego typu rozwiązaniami, tworzące piwniczki ze spiralnymi stopniami, pozwalającym na łatwy dostęp do wszystkich butelek. Takie pomieszczenia są idealnie dostosowane do potrzeb cennego trunku. Wejście może stanowić stylowa drewniana klapa lub tafla podświetlanego szkła – zależnie od gustu. Minusem jednak jest konieczność wykopania dużej dziury w  środku domu.
  2. Piwniczka typu walk-in. Swoim wyglądem przypomina ogromną szafę lub niewielki pokój. To kompletne pomieszczenie przystosowane do przechowywania wina, zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Minusem jest zajmowanie dużej ilości miejsca.
  3. Szafy chłodnicze. Mają różnorodny wygląd, kształty i wielkość, możliwe jest również stworzenie szafy na zamówienie. Z tego powodu łatwo je dopasować do wnętrza i zrobić z niech stylowy element wystroju
  4. Regał w zacienionym miejscu. Odpowiedni tylko na kilka butelek przeznaczonych do szybkiego spożycia, by warunki zewnętrzne nie wpłynęły negatywnie na wino.

butelki wina