Ogromna wytrzymałość odciągów łańcuchowych

Podczas transportu wartościowego towaru najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Zarówno na pokłady dużych statków transportowych, jak i pojazdów naziemnych trafiają często sprzęty, takie jak maszyny rolnicze, wojskowe czy inne urządzenia budowlane, które wymagają zachowania szczególnych środków ostrożności podczas przemieszczania ich z jednego punktu do drugiego.

Odciągi dopasowane do dźwigu

Odciągi łańcuchoweDo samego przenoszenia sprzętu na powierzchnię platformy transportowej służą najczęściej dźwigi oraz suwnice, które załadowują towar przy wykorzystaniu zawiesi poliestrowych lub łańcuchowych – wszystko zależy od charakteru samego ładunku. Natomiast już na samej platformie stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia, takie jak belki rozporowe, pasy transportowe czy odciągi łańcuchowe do dźwigu. Te ostatnie są najtrwalszym dostępnym obecnie mechanizmem zabezpieczającym transport. Łańcuchy transportowe mają nieskomplikowaną budowę, dzięki czemu działają na bardzo prostej zasadzie. Składają się z napinacza grzechotkowego, czyli ręcznie obsługiwanego elementu, za pomocą którego reguluje się napięcie łańcucha. W zależności od rodzaju odciągu (może być jedno- lub dwuczęściowy) łańcuch jest doczepiany do napinacza lub stanowi element osobny. Natomiast na końcu każdego łańcucha znajdują się haki skracające, które służą do chwytania zabezpieczanego sprzętu.

Odciągi łańcuchoweWykonane ze stali nierdzewnej odciągi odporne są na wszelkie szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr, uciążliwy deszcz oraz promieniowanie UV, dzięki czemu nie ulegają korozji i nie pokrywają się rdzą. Co więcej, wysokiej jakości stal gwarantuje najwyższy zakres mocowania, który wynosi od czterech do nawet szesnastu ton. Bardzo często wykorzystuje się więc takie łańcuchy do zabezpieczania pojazdów kołowych i gąsienicowych (budowlanych, wojskowych, rolniczych), a także wielu ciężkich elementów konstrukcyjnych na lawetach, naczepach i wagonach kolejowych, niekiedy również na pojazdach ciężarowych. Dostępność wielu długości – standardowo od dwóch do sześciu metrów – gwarantuje odciągom łańcuchowym bardzo wszechstronne wykorzystanie na całym świecie.

Co dość istotne, przy wyborze tego rodzaju zabezpieczeń należy się kierować przede wszystkim tym, czy firma produkująca je może się pochwalić odpowiednim atestem gwarantującym wysoki współczynnik bezpieczeństwa. Przykładowo, gdy współczynnik ten wynosi 2:1, oznacza to, że – przy zachowaniu odpowiednich warunków – łańcuchy mogą wytrzymać nawet dwukrotnie większy ciężar, niż wynosi jego maksymalna zdolność mocowania.