Od czego zacząć projektowanie wystroju wnętrz?

Projektowanie wnętrz to nie tylko zadanie dla fachowców. Samodzielnie również można podjąć się tego ryzyka, jednak trzeba wiedzieć od czego zacząć i jak się do tego zabrać. Projektować można zarówno pojedyncze pomieszczenia, jak i całość domu i mieszkania. Najlepiej jest aranżować wnętrze surowe, niewykończone, choć i podczas remontu można dokonać wielu znaczących zmian.

Jak zaprojektować wnętrze domu?

nowoczesne wnętrzePrzed rozpoczęciem projektu trzeba się zastanowić nad tym co się chce osiągnąć, w przypadku remontu co chcemy zmienić, a co zostawić oraz ile możemy wydać na prace wykończeniowe. Czy chcemy mieć wnętrze nowoczesne, czy rustykalne, praktyczne czy estetyczne, minimalistyczne, czy pełne ozdób? Jedni lubią otaczać się mnóstwem przedmiotów i dekoracji, a dla innych będzie to sprawiało wrażenie bałaganu. Inni lubią surowy minimalizm, przez wielu krytykowany za nieprzyjemny i bezosobowy. Przy projektowaniu sypialni powinniśmy myśleć o tym, czy to będzie dobre miejsce na wypoczynek. Kuchnia powinna być funkcjonalna, łazienka łatwa w czyszczeniu, a salon idealny do podejmowania gości. Każde pomieszczenie ma swoją rolę w domu. Projektowanie wystroju wnętrz objąć musi też kwestie finansowe. Jeśli cena nie gra roli to można zaszaleć, jednak przy ograniczonym budżecie będziemy musieli z czegoś zrezygnować. Wtedy warto jest ustalić hierarchię ważności punktów projektowych. Dobre meble to podstawa, ale np. kamień na ścianie można zastąpić tańszą okładziną.

projektowanie wnętrzW przypadku remontu dobrze jest się namyślić nad tym ile pracy będzie on wymagał, jak również ile będzie trwał. Wyłączenie z użytku kuchni czy łazienki to duży problem. Przy zmianie podłóg może się okazać, że trzeba coś skuwać, szlifować, dorabiać i remont się przedłuży, a do tego będzie kosztowniejszy. Projektowanie wnętrz to także wybór materiałów, mebli i dekoracji. Są materiały drogie, takie jak granit, marmur, czy lite drewno, jak i ich tańsze odpowiedniki, takie jak tworzywa sztuczne, sklejka, elastyczne okładziny na ścianę. Za meble na wymiar czy te designerskie zapłacimy więcej, niż za te które można kupić w popularnych, stacjonarnych sklepach meblowych. Podobnie jest z artykułami dekoracyjnymi do wnętrz.

Samodzielne projektowanie wnętrz to bardzo satysfakcjonujące zajęcie, choć problematyczne. Trzeba zastanowić się nad wieloma rzeczami, od ekipy wykończeniowej, przez zakup mebli, kończąc na wycenie prac. Jednak wnętrze stworzone przez nas będzie na pewno wyjątkowe i w stu procentach odpowiadało nam zarówno w aspekcie wizualnym, jak i funkcjonalnym.

Więcej informacji na stronie: https://www.patrykkowalski.eu/