Nowoczesne grzejniki akumulacyjne

Ogrzanie domu jest wbrew pozorom dość skomplikowanym zadaniem. Każdego roku słyszy się o wielkich problemach związanych z tą kwestią, występują one najczęściej podczas sezonu grzewczego. Spora ilość ludzi mieszkających w Polsce posiada przestarzałe instalacje grzewcze, które charakteryzują się stratami cieplnymi na wysokim poziomie oraz ogólnie niską wydajnością i wysokimi kosztami eksploatacyjnymi.

Grzejniki mogą być energooszczędne

grzejnik akumulacyjnyOstatnimi czasy popularne stały się czyste, ekologiczne źródła ciepła. Wysoce efektywny grzejnik akumulacyjny jest doskonałym przykładem tego typu rozwiązania. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych sposobów ogrzewania w nowych budynkach. Pozwala to przede wszystkim wyeliminować emisje spalin, dzięki czemu nie trzeba martwić się o ich ilość i ciągłą wymianę filtrów, aby nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Ogrzewanie elektryczne nadaje się zarówno do domu, jak i miejsca typowo użytkowego pokroju wszelkiego rodzaju miejsc usługowych, czy też zakładów pracy. Jednak grzejniki akumulacyjne coraz częściej pojawiają się właśnie w domach. Jest to rozwiązanie niesamowicie komfortowe, gdyż całkowicie eliminuje potrzebę zakładania kotłowni i ciągłego schodzenia do niej. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości czasu i zredukowanie wysiłku do absolutnego minimum.

grzejnik akumulacyjnyTakie rozwiązanie nadaje się wręcz idealnie do domu. Grzejniki tego typu najczęściej posiadają panel z ekranem, na którym możliwe jest dobranie wszelkich, niezbędnych ustawień. Można tam wybrać temperaturę, prędkość nagrzewania i godziny włączania grzałki. Dzięki takiej opcji możliwe jest więc nagrzewanie grzejnika wyłącznie podczas obowiązywania tańszej taryfy za prąd. Grzejnik akumulacyjny działa na takiej zasadzie, że elementy nagrzewane wykonane z materiałów o wysokim cieple właściwym nagrzewają się przez parę godzin, po czym oddają ciepło przez praktycznie cały dzień. Najczęściej wykonane są one z takich materiałów jak ołów, czy też magnezyt. Nagromadzone w nich ciepło jest w stanie nagrzewać pomieszczenie przez cały dzień, a pozbycie się jego całego jest dość trudne. Dlatego też tego typu materiały są konieczne przy takich grzejnikach.

Rozbieżność mocy przy rozwiązaniu akumulacyjnym jest bardzo duża. Można spotkać grzejniki o mocy od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy Watt, dzięki czemu każdy jest w stanie dopasować rozwiązanie odpowiednie do określonego budynku, czy też pomieszczenia. Należy jedynie wykonać odpowiednie obliczenia, a uzyskanie właściwie funkcjonującego grzejnika nie powinno być problemem.