Nowoczesna altana w naszym ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce, które ma swoim ładnym wyglądem cieszyć oko – powinien także stanowić właściwą przestrzeń do relaksu i spędzaniu wielu godzin na świeżym powietrzu. Nie ważne, czy mamy ogród duży, czy też mały, potrzebny jest właściwy projekt jego zagospodarowania, który uwzględni rozkład nie tylko roślin, ale też ścieżek, architekturę ogrodową czy takich elementów jak np. fontanna lub oczko wodne.

Altany otwarte i zamknięte

altanyOsoby pragnące przebywać jak najwięcej w ogrodzie w okresie letnim powinny pomyśleć o wydzieleniu miejsca na altanę. Jest ona doskonała na obiad na świeżym powietrzu, wieczorny grill czy rozmowy przy kawie ze znajomymi. Jeśli będziemy w niej spędzać czas regularnie, do altany warto doprowadzić prąd, co pozwoli na zamontowanie oświetlenia. Będzie ono bardzo przydatne na długie letnie wieczory, a do tego znacznie bezpieczniejsze niż korzystanie ze świec – choć ładnie wyglądają i dobrze pachną, to przez nieuwagę możemy się oparzyć lub je przewrócić. Oświetlenie to jednak nie najważniejsza kwestia w naszej altanie, ważniejszy jest jej wygląd, rozmiar i funkcjonalność. Jeśli mieszkamy w Nowym Sączu lub jego okolicach, znajdziemy przynajmniej kilka ofert firm, które oferują najróżniejsze altany ogrodowe, gotowe i robione na zamówienie według naszego projektu.

altanyAltany w Nowym Sączu mogą być otwarte – jest to ich najpopularniejszy typ – lub zamknięte. W tym drugim przypadku altana posiada duże przeszklenia i lepszą izolację termiczną, a przy tym często montuje się w niej jakieś źródło ogrzewania. Mogą nim być panele na podczerwień albo klasyczny kominek koza, które zapewnią przyjemną dla nas temperaturę nawet w najzimniejszych okresach roku. Samych stylów budowania altan jest wiele, znajdziemy wśród nich mniej i bardziej dekoracyjne egzemplarze. Jedne będą się gładko wtapiać w nasz ogród, a inne z kolei mogą stanowić jego centralną, najbardziej wyróżniającą się część. Poza takimi dekoracjami jak np. rzeźbione elementy ozdobą altany może być sam jej dach: drewniany, ze strzechy albo kryty gontem, co świetnie wygląda przy domach utrzymanych w klasycznych stylu. Ze względu na materiał, z jakiego buduje się ogrodowe altany – czyli z drewna – należy je regularnie zabezpieczać przed wpływem czynników atmosferycznych oraz przed owadami żerującymi na drewnie.

Raz do roku altanę należy pomalować np. bejcą. Jeśli chcemy, aby nasza altana stała przez wiele lat w dobrym stanie, musimy poświęcić jej nieco czasu i uwagi. Pomoże nam w tym wybór odpowiedniego drewna, choć nawet najtańsze sosnowe również będzie dobrze wyglądać po latach, jeśli o nie zadbamy.