Naklejki ścienne i szablony malarskie – jak wybrać najlepsze?

Wybór odpowiednich ozdób do naszego wnętrza jest bardzo ważny. Bez takich dekoracji pomieszczenie będzie wyglądało bezosobowo, smutno i chłodno. Dlatego też kupujemy różne misy na owoce, wazony na świeże kwiaty, świeczniki, figurki porcelanowe, czy inne akcesoria, dzięki czemu wprowadzamy do naszego wnętrza przytulną i domową atmosferę.

Szablony malarskie z różnych materiałów

szablony malarskieCoraz częściej jednak stawiamy na dekoracje nie takie jakie można postawić na stole czy na kominku, tylko takie jakie znajdują się na ścianie. Nie są to już jednak fotografie rodzinne oprawione w ramkę czy też obrazy kupowane w sklepie meblowym jako dodatek. Mamy do dyspozycji dwie opcje. Pierwsza z nich to szablony malarskie, które odrysowujemy, a raczej odmalowujemy farbą. Druga z nich to naklejki ścienne, duże plansze z grafiką przyklejane na ścianę. Jak wybrać najlepsze z nich? Czym powinniśmy się kierować w ich wyborze? Zacznijmy najpierw od szablonów. Przede wszystkim ważny jest tutaj materiał z jakiego są one wykonane. Najlepsze są cienkie tworzywa sztuczne, dzięki czemu takie szablony można używać wielokrotnie. Ponadto, będą one łatwe w czyszczeniu, co jest ważne szczególnie wtedy, kiedy chcemy mieć wzory na ścianach w różnych kolorach. Pozostałość farby mogłaby przejść na szablon i zabrudzić ścianę w miejscu kolejnego malowania wzoru z szablonu. Tworzywa sztuczne są też bardziej sztywne, więc szablon nie będzie nam ,,uciekał” ze ściany.

szablon malarskiJednak szablony papierowe mają tę zaletę, że możemy je dopasować do ściany i mieć namalowany wzór na rogu między dwoma ścianami, czy też we wnęce ściennej. Omówmy teraz naklejki na ścianę. Przede wszystkim powinnyśmy zwrócić uwagę na grafikę, czy jest dobrej jakości i kolory nie będą blaknąć, na przykład pod wpływem słońca. Ważny jest również klej, szczególnie jeśli mają to być naklejki do kuchni. Powinien być on mocny i trwały, tak by naklejki się nie odrywały i nie przesuwały. Dobrze jest, gdy takie naklejki są zmywalne, czyli można je czyścić. Jeśli chodzi o naklejki dla dzieci to warto jest wybrać takie, jakie nie powodują uczuleń, czyli są antyalergiczne. W materiałach z których takie naklejki są wykonywane można znaleźć różne substancje uczulające, alergicy mogą mieć z nimi problemy.

Wybierzmy zatem takie jakie wykonane z jak najbardziej naturalnych składników. Nie trzeba chyba wspominać, ze zanim wybierzemy takie naklejki czy szablony to musimy dokładnie wiedzieć, w jakim wnętrzu chcemy je użyć. Są one dostępne w różnych wymiarach, są nawet naklejki ścienne robione na zamówienie.