Altana drewniana czy murowana?

Decydując się na postawienie altany w ogrodzie, z pewnością zaczynamy rozważać, jakie materiały najlepiej jest zastosować. Możemy wybrać altankę murowaną lub drewnianą. Która opcja jest lepsza? Jeśli chodzi o altany murowane, z pewnością charakteryzują się one wysokim poziomem wytrzymałości – zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i negatywne warunki atmosferyczne.

Zalety drewnianych altanek

solidne drewniane altany ogrodoweTaka altana będzie stała na swoim miejscu przez naprawdę długie lata. Niestety ich budowa jest droższa w odróżnieniu od altan drewnianych, ponadto trwa dłużej. To dlatego ten typ altan nieco traci na popularności i nic dziwnego. Zamiast wybierać pracochłonne rozwiązanie, coraz więcej osób decyduje się na szybkie postawienie altany drewnianej, która do tego prezentuje się naprawdę atrakcyjnie pod względem wizualnym. Ale jeśli jednak jesteśmy zwolennikami altan murowanych, zastanówmy się nad doborem odpowiedniego materiału. Mogą to być bowiem nie tylko bloczki betonowe czy pustaki, ale też bardziej ładne wizualnie rozwiązania takie jak cegły czy nawet kamień. Tego typu materiały zapewnią trwałość konstrukcji, odporność na promieniowanie UV, a także na naprawdę mocne podmuchy wiatru. Ale dla większości osób czynnikiem decydującym o wyborze altany jest cena. Pod tym względem wygrywają solidne drewniane altany ogrodowe, ponieważ obecnie są naprawdę niedrogie.

solidne drewniane altany ogrodoweNa rynku prowadzi swoją działalność naprawdę wielu producentów, dlatego prześcigają się oni w organizowaniu atrakcyjnych promocji, aby przyciągnąć do siebie klienta. Wśród ich propozycji znajdują się altanki z desek sosnowych lub świerkowych. Obie są równie tanie, ponieważ to popularne gatunki drewna. Jeżeli zależy nam na czymś bardziej ekskluzywnym, możemy wybrać altanę z dębu, jodły lub z desek modrzewiowych. A zwolennicy rozwiązań nietypowych mogą wybrać drewno egzotyczne. Ciekawą opcją są także altany z bali, jednak w tym wypadku musimy liczyć się z o wiele wyższymi kosztami. Bardzo ważna jest impregnacja drewna i to także musimy wliczyć w koszty. Producenci bowiem najczęściej sprzedają altany z drewna surowego i to my sami musimy zadbać o jego zabezpieczenie. Można do tego zastosować olej lniany, bejce lub specjalne farby oraz lakiery do drewna.

Dzięki temu żywotność drewnianej altanki wydłuży się. Bez wątpienia obecnie drewniane altany cieszą się większą popularnością niż te murowane. Wynika to z większej ilości zalet. Już na samym etapie budowy altany z drewna wygrywają – stawianie ich trwa o wiele krócej. Przy tym współczesne altanki drewniane potrafią być niemal tak solidne jak te murowane.