Meble kolonialne

Meble z litego drewna dobrze prezentują się w każdym wnętrzu, zarówno nowoczesnym, jak i urządzonym tradycyjnie. Wśród nich szczególnie meble w stylu kolonialnym i indyjskim nadają wnętrzy wyraźnego charakteru i określonego stylu. Można swobodnie dostosować je do tradycyjnego wystroju wnętrza i najnowszych nowoczesnych trendów. Odpowiedni dobór materiałów i kolorów sprawi, że pomieszczenia z drewnianymi meblami będą zapadały w pamięć wszystkich gości.

styl kolonialny

Czym charakteryzuje się styl mebli konialnych? To styl wiktoriański przeniesiony do krajów egzotycznych i dopasowany do miejscowych warunków. Meble kolonialne wykonuje się z litego egzotycznego drewna, takiego jak akacja, mahoń, palisander czy mango. Ciemna barwa drewna narzuca dość ciężki styl i rodzaje ornamentacji. Meble, poza dużą ilością szuflad i szufladek, mają często ażurowe drzwi, ułatwiające cyrkulację powietrza, biblioteczki są przeszklone, a biurka wyjątkowo duże. Meble kolonialne są masywne i przytłaczające w małych wnętrzach, w których ich ilość powinna zostać ograniczona, nawet jeśli lekkości dodają im elementy z rattanu i bambusa.

Styl kolonialny oznacza brytyjski komfort i stateczność zmieszane z egzotyczną nutą. Nie wymagają wielu ozdób dookoła, ponieważ same swoim stylem są wystarczająco ozdobne. Dobrze komponują się z nimi pamiątki z egzotycznych podróży – rzeźby i figurki, ale również rzeczy wykonane z mosiądzu, na przykład świeczniki.

Tradycyjnie do mebli kolonialnych pasują jasne ściany, zwiewne materiały firan i moskitier oraz koronkowe obrusy i serwety. W nowoczesnym wnętrzu można pokusić się o większą śmiałość w doborze kolorów i dodać żywe, barwne akcenty, ale należy unikać nadmiaru ciemnych barw. Dodatki mogą obejmować rzeczy wykonane ze szkła, metalu, ceramiki. Główną zasadą w urządzaniu wnętrza w stylu konialnym jest dobór takiego otoczenia, które podkreśli styl mebli, ale nie będzie z nimi walczyć o pierwszeństwo.