Listwy wykończeniowe z aluminium

Listwy do płytek znajdują coraz więcej zastosowań na etapie remontu domu. Produkowane są między innymi z myślą o ukryciu szczelin dylatacyjnych, jako listwy schodowe, zakończeniowe oraz wiele innych. Najczęściej jednak pojawiają się w postaci listew wykończeniowych wykonanych z aluminium, które zabezpieczają zakończenia płytek ceramicznych w różnych pomieszczeniach.

Listwa z aluminium

aluminiowe listwy wykończenioweDlatego też producenci cały czas muszą dokładać wszelkich starań, by udoskonalać swoje produkty i nadawać im nowego charakteru, które będzie pasowało do każdego wnętrza. Nowoczesne listwy wykończeniowe są na swój sposób dekoracyjne. Pojawiają się w wielu wariantach kolorystycznych oraz o wielu profilach, nadal jednak nie wyczerpano wzorów nawiązujących do każdego stylu. Większość domowników decyduje się zazwyczaj na listwy uniwersalne, które będą pasowały do mieszkania nawet po wykonaniu remontu. Dla przykładu często wybierana jest aluminiowa listwa wykończeniowa lekko zaokrąglona chroniąca brzegi płytek przed zniszczeniem. Może spełniać wiele ról w domu, między innymi zabezpieczać końce schodów, jako końcówka antypoślizgowa, bądź estetycznie łączyć ze sobą dwie różne powierzchnie. Podkreślają wyjątkową aranżację każdego wnętrza ze względu na swoją prostotę, bez względu na wybrany kolor.

aluminiowe listwy wykończenioweMożna postawić na klasyczny odcień srebra, bądź w zależności od upodobań i pomieszczenia wybrać złoto lub kolor miedziany. Listwy wykończeniowe uważane są bardziej za listwy dekoracyjne, niż funkcjonalne. Nie można jednak pomijać roli, jaką spełniają w wielu wnętrzach. Połączenie jasnych paneli z ciemnymi płytkami na pewno bardzo by się wyróżniało, gdyby nie stonowana aluminiowa listwa wykończeniowa. Poza tym w prosty sposób można uzupełnić szczeliny między płytkami, bądź w przypadku nierównego podłoża minimalizuje się spad, który powstał podczas kładzenia kafelek. W zależności od potrzeb i upodobania można wybrać grubsze i szersze listwy, jednak stawiając na uniwersalizm zdecydowanie lepiej postawić na prosty profil i tradycyjną kolorystykę, która sama w sobie na pewno przyciągnie wzrok wielu gości. W wielu przypadkach listwy wybierane są dopiero na koniec remontu.

Jest to jednak błąd ponieważ później pojawiają się problemy z dobraniem właściwego materiału, montażu, bądź kolorystyki. Tym bardziej w przypadku płytek, gdzie listwy dylatacyjne muszą został położone i zacementowane razem z płytką. Należy uwzględnić je także podczas kładzenia paneli oraz łączenia różnych powierzchni, by była możliwość późniejszego montażu listew.