Kamera termowizyjna czy pirometr?

Rynek usług jest naprawdę szeroki, szczególnie ze względu na rozwój technologiczny, który umożliwił rozpowszechnienie się wszelkiego sprzętu pozwalającego na masową produkcję, gdzie zaczęła się rozwijać konkurencja pod każdym względem. Tak też jest w przypadku narzędzi pozwalających na mierzenie temperatury bezdotykowej, gdzie mamy tańsze opcje o mniejszej jakości, albo droższe o większym zaawansowaniu.

Kamera termowizyjna – czy to dobry wybór?

Kamera termowizyjnaCzy jest to jednak taki prosty podział, czy może oba te sprzęty mają swoje unikalne cechy, o których należy pamiętać przy zakupie któregoś z nich? Zacznijmy od tego, że oba sprzęty spełniają dokładnie tą samą funkcję, która opiera się na zmierzaniu temperatury danego obiektu, oddalonego najczęściej od naszej osoby o kilka metrów. Pirometr do niedawna jeszcze różnił się od kamery tym, że nie oferował podglądu promieniowania podczerwieni w trybie rzeczywistym, jednak z czasem zaczęły pojawiać się tzw. pirometry graficzne, które posiadały takie dodatkowe wyposażenie. Zazwyczaj nie są one zbyt wysokiej rozdzielczości, gdzie zagnieżdżenie pikseli ma całkiem spore znaczenie w otrzymywanych wynikach. Trzeba jednak przyznać, że koszt takiego urządzenia wynosi średnio 2000 zł, gdzie najtańsza kamera termowizyjna zaczyna się dopiero od progu 3000-4000 zł. Wiele producentów zachwyca się pirometrem, ponieważ jest to małe urządzenie, które jest w stanie zastąpić kamerę. Jednak mimo tego, termowizja wykorzystana w nim, nie jest taka precyzyjna i przy bardziej szczegółowych zadaniach moglibyśmy mieć problem z dokładnym określeniem zasięgu promieniowania podczerwieni. Aby dokładnie zmierzyć temperaturę, należy znajdować się całkiem blisko obiektu, gdzie czasem i tak odczyty bywają błędne. Z drugiej strony, czy kamera termowizyjna jest warta uwagi? Tutaj trzeba się już bardziej zastanowić nad samym wyborem. Jeśli porównamy najtańszy sprzęt, może być on porównywalny do tego, co oferuje pirometr. W takim wypadku już lepiej postawić na ten drugi sprzęt. Kiedy jednak do naszego przedsiębiorstwa zainwestujemy w sprzęt kosztujący kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, to nie ma nawet o czym wspominać.

Precyzja, szczegółowość i możliwości są znacznie większe. Trzeba pamiętać o tym, że kamery termowizyjne nie ograniczają się do jednego pomiaru temperatury, ale wykonują ich nawet tysiące w jednym momencie i wszystkie wyniki otrzymujemy na bieżąco. Kamera jest też o wiele bardziej unikalnym narzędziem, które znajdzie swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, gdzie pirometr posiada ich ograniczoną ilość.

Więcej o kamerach termowizyjnych można znaleźć na: http://kamera-termowizyjna.pl