Jaki model listew przypodłogowych wybrać?

Decydując się na podłogę wykonaną z drewna, czy też z paneli, lub z płytek, należy pamiętać, ze trzeba ją dobrze zabezpieczyć. Wiąże się to nie tylko z regularnym czyszczeniem i konserwacją, ale również z montażem listew. Są to produkty, które nie tylko dbają, by nic nie zostało uszkodzone, ale również ozdabiają całe pomieszczenie. W związku z tym trzeba je dobrze wybrać, by ładnie się prezentowały, a także, by służyły przez wiele lat.

Listwy przypodłogowe – rodzaje

Na samym początku dobrze zapoznać się ze wszystkimi modelami dostępnymi zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W ten sposób z pewnością znajdzie się idealny produkt, który spełni wszystkie założone wcześniej oczekiwania. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie wybrać listwy przypodłogowe. Warto potraktować je jako element wykończeniowy domu. Jeśli dobrze się wszystko wybierze nie tylko ukryje się wszystkie defekty podłogi, ale również ochroni ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, model dobranego produktu powinien być spójny z koncepcją wystroju każdego pomieszczenia. W związku z tym warto dobrać listwy do koloru podłogi, lub materiału, z którego została wykonana, lub do sztukaterii, czy wykończenia szafek. Powinno się również unikać łączenia dwóch modeli listew. Warto również zwrócić uwagę na ich kolor, który powinien pasować do podłogi. Obecnie bardzo popularne są drewniane listwy przypodłogowe, które przede wszystkim są eleganckie i bardzo trwałe. Sprawdzą się we wnętrzach o stonowanym wystroju. Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że w przypadku drewna z łatwością można je przemalować. W związku z tym nie trzeba się niczym martwić.

Popularne są również listwy wykonane z MDF, które również są odporne na uszkodzenia. Wykonywane są z dobrej jakości materiałów, co wpływa również na ich cenę, ale nie jest ona wygórowana. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, jeśli tylko zdecydujemy się na odpowiedni model. Wiele osób decyduje się na białe produkty, które z pewnością wzbogacają dane pomieszczenia. Jeszce innym rozwiązaniem, które również się sprawdza i jest stosowane coraz częściej, jest użycie listw metalowych. Oczywiście dostępne są w naturalnym kolorze, czyli stalowym z połyskiem. Z pewnością ożywią minimalistyczny wystrój i wprowadzą nutkę nowoczesności. Ich główną zaletą jest oczywiście odporność na uszkodzenia. W związku z tym sprawdzą się w salonie, a także w sypialni, czy w łazience.

Wybranie listw podłogowych nie jest łatwym zadaniem. Jeśli nie jest się pewnym, jaki model wybrać, zawsze można skonsultować się z dekoratorem wnętrz, czy też z firmą, która zajmuje się montażem podłóg i ich zabezpieczaniem.