Jaki materiał do izolacji fundamentów wybrać?

Pierwszym krokiem przy budowie domu jest postawienie jego fundamentów. Fundamenty to jednak nie tylko wytrzymałe elementy konstrukcyjne wykonane z betonu, żelbetu czy z cegieł. Istotna jest także ich izolacja.

Izolacje przeciwwodne są niezbędne

izolacje przeciwwodne To przecież ona będzie zaporą chroniącą przed zawilgoceniem podłogi i wnętrza domu. Myśląc o izolacjach, staniemy przed wyborem: lekkie izolacje przeciwwilgociowe czy ciężkie izolacje przeciwwodne fundamentów – co sprawdzi się przy naszym domu? Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, na którym stawiamy fundament, oraz poziom wód gruntowych. W sytuacji, gdy budynek ma zostać postawiony na gruncie przepuszczalnym (zaliczyć do tej kategorii można piaski i żwiry) powyżej poziomu wody gruntowej, wówczas wystarczy nam jedynie lekka izolacja przeciwwilgociowa. Inaczej rzecz ma się wtedy, kiedy fundament umieszczony zostanie na gruncie spoistym takim jak na przykład glina. W takim przypadku nie mamy pewności, że w pobliżu konstrukcji nie zalega woda, która będzie negatywnie wpływać na mury budynku. Gdy już określiliśmy, jaki rodzaj gruntu znajduje się na naszym placu budowy, pora zastanowić się nad najlepszym materiałem hydroizolacyjnym. Najczęściej wykorzystuje się papę lub folię.

izolacje przeciwwodne Papa dodatkowo modyfikowana elastomerem lub plastomerem może mieć różne właściwości – zawsze charakteryzuje się dużą odpornością mechaniczną, jednak niektóre rodzaje papy mogą być mało odporne na niskie temperatury, dlatego warto to wziąć pod uwagę, wybierając produkty do hydroizolacji. Jeżeli jedna warstwa nie będzie wystarczająca, możemy z powodzeniem zaaplikować dwie lub nawet trzy warstwy papy. Kolejnym produktem do hydroizolacji, proponowanym przez osoby związane z branżą budowlaną, jest wspomniana już folia płaska. Wybrać można folię z polichlorku winylu lub z polistyrenu. Konieczna jest staranność podczas wykonywania izolacji z wykorzystaniem folii: musi być ona precyzyjnie połączona za pomocą przeznaczonej do tego taśmy. Jeżeli wydaje się to zbyt pracochłonne, pomyślmy o folii zgrzewalnej, której pasy samoistnie łączą się ze sobą pod wpływem wyższej temperatury. Do izolacji przeciwwodnej wykorzystać można także masę mineralną lub bitumiczną – pierwsza z nich to po prostu zaprawa cementowa wzbogacona o składniki o dużych właściwościach izolacyjnych. Jej zaletą jest paroprzepuszczalność, dlatego sprawdza się zwłaszcza przy wewnętrznych ścianach fundamentowych.

Masę bitumiczną uzyskujemy z asfaltu. Jest to na przykład lepik asfaltowy lub roztwór asfaltowy. Jeżeli zależy nam na dobrej izolacji przeciwwodnej budynku, najlepiej dokładnie przemyślmy wybór materiału izolacyjnego.