Jaka powinna być nawierzchnia na plac zabaw?

Budując plac zabaw większość osób myśli o tym, by wybrać najlepsze huśtawki, karuzele, czy liny do wspinania się. W końcu to na nich bawią się najmłodsi, a im ciekawszy element placu tym chętniej będą z niego korzystać. Rolą dorosłych jest jednak to, by zadbać nie tylko o rozrywkę dla dzieci, ale także o ich bezpieczeństwo.

Nawierzchnie amortyzujące upadki

 nawierzchnie na plac zabawPodczas zabaw łatwo o wypadki, jednak można im przeciwdziałać lub zminimalizować ryzyko poważnego urazu. Jak to zrobić? Zdecydowanie należy zainwestować w certyfikowane nawierzchnie na plac zabaw. Obecnie jest wiele odmian takich nawierzchni, często robi się je z granulatu pozyskanego z recyklingu, jak również z gumowych mieszanek. Co jest najważniejsze przy wyborze nawierzchni? Zdecydowanie powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Plac zabaw zimą jest rzadko użytkowany, ale nadal jest wystawiony na działanie mrozu i śniegu, latem zaś na wysokie temperatury i stałe działanie promieni słonecznych. Nawierzchnia nie powinna odkształcać się pod wpływem wody, blaknąć pod wpływem słońca, czy pękać na mrozie. Warto sięgać po nawierzchnie z europejskimi certyfikatami jakości, które dają nam gwarancję, że dokonaliśmy najlepszego zakupu. Kolejna rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę to twardość nawierzchni i jej gładkość.

 nawierzchnie na plac zabawPodłoże nie może być zbyt twarde, bo jego zadaniem jest zamortyzowanie upadku dziecka. Nawierzchnie gumowe są gładkie i równe, jednak szybciej się niszczą i widać na nich na przykład przetarcia od dziecięcych bucików. Natomiast nawierzchnie z granulatu są chropowate, więc upadek może być mniej przyjemny, jednak zapewniają większą przyczepność podczas zabaw i odznaczają się również większą trwałością. Nowością wśród nawierzchni jest sztuczna trawa. Oczywiście jest znana ona od bardzo dawna, ale nie była wcześniej wykorzystywana na placach zabaw. Trawa jest przyjemna w dotyku, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych tworzyw jest także odporna na działanie czynników zewnętrznych. Ostatnia rzecz odnośnie wyboru nawierzchni do estetyka. Dzieciaki uwielbiają żywe, intensywne kolory, więc na pewno spodoba im się podłoże wielokolorowe.

Można taki efekt osiągnąć przy pomocy łączenia płytek gumowych w różnych kolorach, także wersja zacieranego, wylewanego granulatu może zostać zamówiona w dowolnym kolorze. Reasumując, wybór odpowiedniej nawierzchni na plac zabaw nie jest prosty. Trzeba myśleć zarówno o bezpieczeństwie, wytrzymałości, odporności, jak i wyglądzie. Warto jest zatem dobrze zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji.