Jaka konstrukcja dachu jest najlepsza?

Chociaż dach budynku stawiamy na samym końcu, stanowi on najważniejszy jego element. To właśnie dach zabezpiecza pomieszczenia przed czynnikami środowiskowymi takimi jak wiatr czy opady, a także promieniowanie UV. Ale dach to nie tylko funkcjonalność, ale także estetyka. Stanowi on zwieńczenie budynku, dlatego również wizualnie musi prezentować się bardzo dobrze.

Dachy tradycyjne krokwiowe i jętkowe

dach tradycyjnyTaką konstrukcję dachu wykonać możemy na różne sposoby i w zależności od wybranej metody oraz zastosowanych materiałów, możemy za to zapłacić różną cenę. Duży koszt to także robocizna, jednak dekarze wykonują pracę niebezpieczną na wysokości, dlatego należy im się godne wynagrodzenie za prawidłowe wykonanie zadania. Zanim jednak zamówimy ekipę budowlaną, musimy zaprojektować dach. Jeśli interesuje nas dach tradycyjny, czyli taki dwuspadowy, musimy zastanowić się nad jego wykończeniem. Czy dobrze jest pokryć go papą, czy może zastosować blachę lub gont? Wszystko zależy oczywiście od funkcji budynku – jeżeli będzie to obiekt gospodarczy, wówczas nie trzeba drogich dachówek, gdyż estetyka jest tutaj na drugim planie. W przypadku obiektu mieszkalnego, musimy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego pokrycia. Wykonanie projektu dachu najlepiej powierzyć profesjonaliście, gdyż posiada on niezbędną wiedzę i umiejętności do wykonania rzutów dachowych i tak dalej.

dach tradycyjnyDachy tradycyjne wykonywane są na wiązarach krokwiowych lub jętkowych. Jest to najtańsze rozwiązanie, ponadto jest łatwe do wykonania – dlatego jeszcze do niedawna cieszyło się największą popularnością. W takim tradycyjnym dachu stosuje się elementy takie jak krokwie, belki, murłaty oraz wiatrownice. Pod nazwą krokwi kryją się główne belki nośne. Muszą być solidne, ponieważ to do nich należy przenoszenie ciężaru pokrycia dachowego. Pozostałe belki stanowią elementy nośne stropu, strychu i poddasza. Jeśli chodzi o murłaty, te odbierają obciążenia od wiązarów dachowych. Z kolei do zadań wiatrownic należy usztywnianie konstrukcji dachu. Potrzebne są także łaty, czyli drewniane listwy, jeżeli zamierzamy pokryć dach blachą lub dachówką.

Jeśli chodzi o drugie rozwiązanie stosowane w dachach tradycyjnych, czyli wiązary jętkowe, stosuje się tutaj także jętki. Są to poziome rozpory, których zadaniem jest usztywnienie wiązarów. Muszą być montowane w połowie długości krokwi, aby dobrze spełniały swoją rolę. Bez wątpienia mimo nowoczesnych technologii, które dostępne są na rynku, dachy tradycyjne nadal wybiera wiele osób. Są to bowiem proste do wykonania konstrukcje.