Jaką funkcję pełnią stoły CNC?

Maszyny sterowane numerycznie najczęściej są wykorzystywane do obrabiania stali. W szerokim asortymencie oferowanym przez producentów wykonujących tego typu urządzenia znajdziemy rozwiązania wykorzystywane do produkcji przestrzennych elementów 3D oraz płaskich kształtek o różnych rozmiarach.

Stół CNC do grubej blachy

stół cncTe drugie można spotkać między innymi w halach produkujących stalowe konstrukcje hal, masztów lub innych blachownic wykorzystywanych w wielu branżach. Sterowane numerycznie maszyny posiadają różne głowice, które są w stanie profilować konkretne kształty według wcześniej wykonanych, szczegółowych projektów. Te wykorzystywane do wycinania blach oraz kształtowników walcowanych na zimno lub gorąco najczęściej pracują w dwóch lub trzech osiach. Bardzo istotną rolę w tego typu sprzęcie odgrywa duży stół CNC. To właśnie na nim ułożona zostaje gruba blacha lub kształtowniki, które następnie są poddane obróbce. W zależności od technologii, którą wykorzystują maszyny blat może być suchy lub tzw. z płaszczem wodnym. Jeżeli obróbka generuje powstawanie wysokiej temperatury (np. podczas tarcia lub cięciem laserowym), to ciecz znajdująca się w zbiorniku ma na celu chłodzenie elementu oraz schładzanie powstających podczas skrawania opiłków stali – zabezpieczając hale przed wystąpieniem pożaru. Dodatkowo stół roboczy może być stały lub przesuwny.

stół cncGdy blat jest nieruchomy, to rama oraz głowica wykonują wszystkie ruchy, które prowadzą do wytworzenia detali. Cały mechanizm pracuje zupełnie inaczej w przypadku stołów CNC, które pełnią również funkcję podajnika materiału. Wtedy rama jest nieruchoma, a głowice może poruszać się jedynie w dwóch osiach (prawo-lewo oraz góra-dół), a ruch podłużny jest wywołany przez mechanizm wprowadzający w ruch stół, który działa podobnie jak taśmociąg. Ponieważ stół CNC podtrzymuje materiał, musi być odpowiednio wypoziomowany oraz zabezpieczony przed ewentualnym ruchem. Jeżeli cięcie jest laserowe, to głowica nie może pracować ze zbyt dużą mocą, ponieważ mogłoby to spowodować uszkodzenie stalowej konstrukcji blatu. Programowanie komputerowych stołów CNC przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku innych urządzeń tego typu.

Programista przerabia rysunki techniczne na ciąg kodu, a następnie operator sterujący maszyną układa na blacie blachę o odpowiedniej grubości. Ze względu na duże gabaryty urządzenia wokół stołu nie ma żadnej osłony, która mogłaby zabezpieczyć osoby trzecie przed odpryskami lub gorącymi opiłkami. Dlatego wokół maszyny powinna być wytyczono przestrzeń wyłączona z ruchu.