Jak dbać o kostkę brukową

Wielu osobom wydaje się, że, decydując się na podjazd z kostki brukowej, nasze zadanie zaczyna się na zakupie kostki, a kończy się na jej ułożeniu. I już kostka może żyć własnym życiem. Zapominanie o jej pielęgnacji może się źle skończyć – nim się obejrzymy taka kostka brukowa może przestać wyglądać estetycznie!

Kostka brukowa z impregnacją

kostka brukowa Jeśli chcemy cieszyć się jej atrakcyjnym wyglądem przez długie lata, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu oraz impregnacji. Według specjalistów, kostka brukowa powinna być impregnowana przynajmniej raz do roku, a czyszczona o wiele częściej. Jeśli chodzi o samo czyszczenie, tutaj najlepiej sprawdzają się urządzenia wysokociśnieniowe. Woda pod ciśnieniem pomoże pozbyć się wszystkich zabrudzeń, nawet tych naprawdę ciężkich, jak wieloletnie osady czy plamy. Strumień wody pozwala też pozbyć się mchów, które najpierw pojawiają się tylko w szczelinach pomiędzy kostkami, a potem obrastają nawet jej powierzchnie. Kostka pokryta mchem z pewnością nie jest wizualnie atrakcyjna. Jeśli do wody dodamy specjalny środek przeciw porostom, zyskamy pewność, że mchy nie pojawią się ponownie przez naprawdę długi czas. W przypadku osadów, warto zastosować też preparat do czyszczenia kamienia, ale należy go później dokładnie spłukać. I choć taka wytrzymała kostka brukowa z Torunia odznacza się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi, tylko jej właściwa impregnacja pozwoli zachować te parametry na naprawdę długo.

kostka brukowa Konserwacja jest naprawdę prosta i polega na stosowaniu specjalnych środków impregnujących kamień – najnowsze rozwiązania proponowane przez producentów oparte są na nanotechnologii i wykazują się największą skutecznością. Po ich zastosowaniu powierzchnia jest zabezpieczona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi przez naprawdę długi czas. Mimo wszystko nawet po impregnacji zwracajmy uwagę na to, czy na kostce nie pojawiają się świeże zabrudzenia – na przykład gdy nadchodzi jesień, dbajmy o to, aby regularnie zmiatać spadające liście z podjazdu. Jeśli je zostawimy i spadnie śnieg, wówczas zaczną gnić, co może doprowadzić do nieestetycznych plam na kostce. Jak widać, samo ułożenie kostki brukowej to dopiero połowa sukcesu, bo pielęgnacja i impregnacja to zadanie, które również wymaga dużego zaangażowania.

Nawet jeśli mamy dużo innych obowiązków domowych, powinniśmy co parę miesięcy znaleźć czas na konserwację kostki brukowej. Regularne pozbywanie się zanieczyszczeń sprawi, że kostka zachowa trwałość i będzie wyglądać estetycznie nawet mimo intensywnej eksploatacji.