Gzymsy elewacyjne w nowoczesnym budownictwie

Fasadowe zdobienia były popularnie wykonywane na kamienicach, obiektach sakralnych oraz dworkach szlacheckich. Gipsowa sztukateria zewnętrzna miała sprawiać, by obiekty prezentowały się bardzo elegancko. Dzisiaj inwestorzy rzadko decydują się na wykorzystanie takich rozwiązań, ponieważ szczególną uwagę zwraca się na obniżenie kosztów realizacji inwestycji.

Lekkie gzymsy na elewację

 gzymsy elewacyjneNie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnowano ze zdobień. Zamiast wykonywanych ręcznie gipsowych elementów, dzisiaj stosowane są nowoczesne listwy wykonane z nowoczesnych materiałów. Dzisiaj zamiast ciężkiej sztukaterii znacznie częściej wykorzystuje się polistyrenowe gzymsy elewacyjne. Są to lekkie kształtki, których powierzchnia została utwardzona specjalną powłoką akrylową. W ten sposób uzyskano detale o bardzo niskiej wadze, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych parametrów technicznych, m.in. odporności na uderzenia, ścieranie czy wgniecenie. Asortyment wyrobów tego typu jest bardzo szeroki – producenci proponują gzymsy o różnych kształtach, rozmiarach i z różną ilością zdobień. To, jaki element wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu oraz stylu, który wybierzemy. Gdzie można montować kształtki polistyrenowe? Znajdują zastosowanie w wielu punktach na elewacji. Elementy o największej wysokości doskonale sprawdzą się jako wykończenie połączenie podbitki dachu i ściany. Przyklejenie ich w górnej części przegrody sprawi, że konstrukcja wyda się o wiele lżejsza, przez co rozwiązanie to zalecane jest szczególnie wtedy, kiedy dom jednorodzinny wyróżnia się bardzo dużą kubaturą.

 gzymsy elewacyjneMniejsze gzymsy styropianowe można montować wokół stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli na elewacji, wokół drzwi i okien pojawią się elementy dekoracyjne, otwory zostaną podkreślone, a całość nabierze nieszablonowego charakteru. Jeśli chodzi o kolory, tutaj nie ma jednej, unikalnej zasady. Najczęstszym rozwiązaniem jest stosowanie gzymsów kontrastujących z wybranym kolorem farby. Ciekawym połączeniem jest zamontowanie białej sztukaterii na fasadzie pokrytej farbą w odcieniu brązu, żółci lub zieleni. Jeśli nie chcemy na własną rękę decydować, czy gzymsy sprawdzą się w przypadku naszego domu, warto poprosić o poradę architekta.

Osoby zajmujące się projektowaniem obiektów budowlanych z łatwością dopasują rozmiar i kształt sztukaterii do bryły obiektu, uwzględniając przy tym nasze uwagi i oczekiwania. Uzyskany w ten sposób efekt z całą pewnością będzie prezentował się bardzo estetycznie, a dom nabierze jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.

Opublikowany w Dom