Fakty i mity na temat systemów fotowoltaicznych

Od lat wzrasta popularność alternatywnych źródeł energii, w tym zwłaszcza systemów fotowoltaicznych. Najogólniej mówiąc jest to system, który wykorzystuje światło słoneczne i zamienia je na energię elektryczną, rzadziej cieplną. Ogniwa fotowoltaiczne wypychają energię słoneczną a specjalne inwertery zamieniają ją na prąd zmienny, taki sam jaki dostarcza nam sieć publiczna.

Systemy fotowoltaiczne – warto czy nie warto?

systemy fotowoltaiczneO ogromnych zaletach tych systemów chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Tymczasem równie głośno a może nawet głośniej mówi się o wadach takiego rozwiązania. Czy te argumenty przeciwko są naprawdę słuszne? Do najczęściej powtarzanych należy niesamowicie wysoki koszt takiej inwestycji. Wysoka cena jest faktem jednak jest to inwestycja, która ma szansę nam się zwrócić a nawet stanowić pewne alternatywne źródło dochodu w naszym gospodarstwie domowym. Energia pozyskiwana dzięki systemom fotowoltaicznym z łatwością może stanowić całość albo większość naszego zapotrzebowania na prąd. Dodatkowo jeśli zainwestujemy w sieciowe systemy fotowoltaiczne to cała energia, której nie wykorzystamy może być sprzedana. Nieco inaczej ma się natomiast sytuacja w przypadku kiedy zużywamy więcej energii niż produkujemy. Nie jest wcale prawdą, że zdani wtedy jesteśmy w dalszym ciągu na zakład energetyczny. Możemy się całkowicie uniezależnić od niego poprzez budowę autonomicznego systemu fotowoltaicznego. Różni się on od sieciowego tym, że całość zgromadzonej energii kumulujemy w specjalnych akumulatorach i możemy wykorzystać ją w godzinach mniejszej produkcji – w nocy lub w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Obok wysokich kosztów instalacji najpopularniejszym argumentem przeciwko panelom słonecznym jest niewystarczające nasłonecznienie naszego kraju. Zdaniem przeciwników tego rozwiązania w naszej szerokości geograficznej kolektory słoneczne nie są opłacalne. Okazuje się jednak, że nasłonecznienie w Polsce jest co najmniej wystarczające na tyle aby pokryć nasze własne zapotrzebowania. To jak produktywny będzie nasz system zależy zresztą nie tylko od nasłonecznienia ale również od właściwej instalacji. Na koniec jednym częstych zapytań dotyczących paneli jest sposób ich czyszczarnia lub odśnieżania.

 

Aby baterie słoneczne działały sprawnie powinny być czyszczone co najmniej raz do roku. Natomiast śnieg nie zalega na panelach, które go skutecznie topią. Większość negatywnych opinii na temat systemów fotowoltaicznych tak naprawdę jest zupełnie bezpodstawnych. Oczywiście nic nie jest idealne jednak korzyści płynące z użytkowania paneli słonecznych zdecydowanie przekraczają ich wady.

Więcej o systemach fotowoltaicznych na stronie www.ozeshop.pl