Ekogroszek luzem czy paczkowany?

Paliwem, które wykorzystuje się przy automatycznych kotłach grzewczych jest najczęściej ekogroszek. Przed jego kupnem zastanawiamy się, co będzie dla nas bardziej korzystne – ekogroszek paczkowany czy może ten, który można kupić luzem (za nim przemawia bowiem cena)? Warto nie podejmować pochopnej decyzji, a zastanowić się nad wadami i zaletami obu rozwiązań.

Wybór odpowiedniego ekogroszku

ekogroszek paczkowany Wbrew pozorom ma to duże znaczenie nie tylko dla wygody użytkowania, ale i dla uzyskiwanej jakości ogrzewania. Wysokiej jakości ekogroszek paczkowany pochodzi zazwyczaj z warstw węgla odznaczających się czystością i niską wilgotnością – to sprawia, że wartość energetyczna tego produktu jest wysoka, a więc taki ekogroszek paczkowany będzie charakteryzował się dużą wydajnością: dzięki temu do uzyskania określonej ilości ciepła będziemy zużywać mniej paliwa. Zaletą wysokiej jakości ekogroszku paczkowanego jest także to, że płacimy zawsze za dokładną ilość produktu. Ekogroszek paczkowany to również wygoda stosowania – nie musimy martwić się o pojemniki do przechowywania opału, ograniczamy możliwość jego rozsypywania się po całym pomieszczeniu. Jednak ta wygoda to najmniej istotny walor, który wskazuje na to, że wybór wysokiej jakości ekogroszku paczkowanego jest lepszym rozwiązaniem niż ekogroszek luzem.

ekogroszek paczkowany To samo paliwo ma bowiem różne właściwości w zależności od sposobu przechowywania… Ekogroszek luzem po prostu wietrzeje! To węgiel drobny, a więc łatwo mogą wytworzyć się na nim spieki, które sprawią, że podczas spalania wytworzy się więcej popiołu niż w przypadku czystego węgla paczkowanego. Ilość popiołu zdecydowanie obniża wartość energetyczną produktu. Ponadto dostęp powietrza do ekogroszku sprawia, że gazy w nim zawarte zaczynają się utleniać, co także jest przyczyną spadku wartości kalorycznej i to nawet o 20%! Tylko właściwie zapakowany ekogroszek może zachować wszystkie pożądane właściwości opałowe. I choć ekogroszek luzem zachwyca atrakcyjną ceną, która dla wielu może stać się główną motywacją dla wyboru tego rozwiązania, należy pamiętać, że ta oszczędność jest jedynie pozorna. Tylko wysokiej jakości ekogroszek paczkowany nie zwilgotnieje. Choć płacimy za koszt pakowania i koszt worków, jest to cena, którą – ze względu na przewidywane korzyści – warto ponieść.

Warto pamiętać o tych kwestiach podczas wyboru opału. Miejmy na uwadze jednak także to, że skuteczność ogrzewania zależy nie tylko od paliwa, ale i od systemu grzewczego – nowoczesne, w pełni zautomatyzowane kotły retortowe to najlepszy wybór, jeśli chodzi o stosowanie ekogroszku.

Opublikowany w Dom