Domy energooszczędnie i ekologiczne a domy kanadyjskie

Z związku z kryzysem klimatycznym i wprowadzonymi przez Unię Europejską rozporządzeniami, które to w dużej mierze nakładają na inwestorów obowiązek wprowadzenia do nowo powstałych obiektów architektonicznych rozwiązań mających na celu ograniczenie przede wszystkim zużycia energii, jak i ograniczenia emisji szkodliwych związków.

Domy kanadyjskie – domy drewniane

domy kanadyjskieW praktyce budowlanej oznacza to, ze nowo powstające domy powinny spełniać wymogi domów energooszczędnych lub pasywnych. I choć zaobserwować można, że w ofercie wielu firm tego typu projektu można odnaleźć, to praktyka budowlana pokazuje, że inwestorzy nie chętnie się na takie rozwiązania decyduję. Jeżeli przyjrzeć się podmiejskiemu krajobrazowi architektonicznemu to zaobserwować można, ze dominują w nim tradycyjne domu murowane o prostokątnej bryle, lub też pewnego rodzaju imitacje dworów nie zawsze wymiarowych. Domy drewniane tak pasujące do podmiejskiego krajobrazu, jak i bardzo często spełniające wymogi domów energooszczędnych występują bardzo sporadycznie. Ich obecności dopatrywać się można głównie na południ, w Małopolsce, na śląsku w okolicach Katowic, czyli wszędzie tam, gdzie jest silnie ugruntowana tradycja budownictwa drewnianego, powiązana przede wszystkim z kulturą góralską. Domy drewniane pasujące do podmiejskiego krajobrazu, mają także i tę zaletę, że są nieenergooszczędne, ale także że jeśli by wziąć pod uwagę polecane domy kanadyjskie na śląsku, to znaczy konkretną odmianę domów drewnianych, charakteryzujących się tym, że posiadają one drewniany szkielet, to także i ich czas budowy stanowi ich atut. Domy kanadyjskie buduje się w okresie około trzech miesięcy , co pozwala na szybkie i ciekawe zagospodarowanie podmiejskiej przestrzeni, a także i na niskie koszta eksploatacji. Nie mniej jednak, nadal budownictwo drewniane pomimo swych zalet przegrywana z murowanym, dlatego inwestorzy jeżeli wybierają już nowocześniejsze rozwiązania z zakresu budowy to chętniej sięgają bo domy z prefabrykatów. Domu z prefabrykatów podobnie jak i domy kanadyjskie cechuje bardzo krótki czas budowy; niewiele powyżej dziesięciu tygodni. A ponadto fakt, że materiałem budowlanym pozostaje w ogólnym ujęciu beton budzi większe zaufani. I choć ten rodzaj budownictwa pozwala na stworzenie niemal każdego projektu, dzięki czemu możliwe jest swobodne dostosowanie do otaczającej przestrzeni, to nadal nawet przy wykorzystaniu takiej technologi buduje się obiekty o tradycyjnej bryle, nierzadko w niecodziennym kolorze.

I tak choć inwestorzy posiadają w swoich ofertach ciekawe propozycje domów drewnianych czy z prefabrykatów, które nierzadko także spełniają pewne wymogi domów o obniżonym zapotrzebowaniu na energie to jednak ilość osób zainteresowanych tego rodzaju projektami nadal pozostaje znikoma. W polskim budownictwie rodzinnym nowoczesność i ekologia nadal ustępuje miejsca tradycji.