Domowa elektrownia wiatrowa – charakterystyka

Energia wiatrowa jest coraz częściej wykorzystywana w energetyce. Jest to jeden z rodzajów energii odnawialnej, tak jak energia słoneczna, wodna czy geotermalna. Wielkie specjalnie zaprojektowane wiatraki przemieniają siłę ruchu powietrza w prąd elektryczny. Jak to się odbywa? Gdzie stawia się takie elektrownie wiatrowe?

Domowa elektrownia wiatrowa nie jest duża

domowa elektrownia wiatrowaCzy to opłacalny sposób pozyskiwania energii? Najczęściej wiatraki widać w miejscowościach nadmorskich. Tam jest wiele otwartych przestrzeni, a do tego często wieją silne wiatry. Dzięki temu jest siła napędowa, a inwestycja jest opłacalna. Również w górach można liczyć na wiatr halny. Tam jednak nie spotkamy takich elektrowni. Przyczyną tego stanu rzeczy jest ukształtowanie terenu. Na nierównym terenie trudno byłoby zbudować stabilną konstrukcję elektrowni. To nie znaczy, ze się takowych nie buduje, na Podkarpaciu można znaleźć takie elektrownie. Trzeba tylko zachować szczególną ostrożność i dobrze zaplanować budowę. W dodatku, góry zasłaniają często wiatr, a z drugiej strony halny potrafi być nawet zbyt silny. Z pewnością znajdą się tam dobre tereny pod elektrownię wiatrową, jednak ich znalezienie wymaga odpowiedniego przygotowania.

domowa elektrownia wiatrowaOczywiście polecana domowa elektrownia wiatrowa jest o wiele mniejsza niż taki wiatrak. Na takie rozwiązanie mogliby się zdecydować co najwyżej rolnicy posiadający kilka hektarów ziemi. Domowa elektrownia jest to konstrukcja wysokości domu, jednak dosyć wąska, zakończona wiatraczkiem. Jego ramiona są małe, dzięki czemu elektrownia może stanąć blisko domu. Do tego, mniejsze wiatraki łatwiej wprawić w ruch, więc szczególnie na terenach mniej wietrznych będą one lepszym rozwiązaniem. Elektrownia wiatrowa koło domu działa na tej samej zasadzie co elektrownia fotowoltaiczna. Energię z przyrody przemienia się na czystą energię elektryczną. Wiatrak musi być oczywiście podłączony do standardowej instalacji elektrycznej w domu. Z pewnością elektrownia wiatrowa jest opłacalną inwestycją, szczególnie nad morzem. Na takie rozwiązanie, podobnie jak na zakup paneli słonecznych, możemy otrzymać dofinansowanie z urzędu. Dzięki temu zapłacimy o wiele mniej. Opłacalność takiej inwestycji zależy oczywiście od tego na jakim terenie znajduje się dana elektrownia, jak również od tego jak dobrze wykonany jest wiatrak.

Na pewno w określonych porach roku pozyskiwanie energii z wiatru jest lepsze, niż w innych. Elektrownia wiatrowa ma tą wadę, że nie magazynuje energii tak jak panele fotowoltaiczne, więc nie będzie z niej korzyści poza wietrzną pogodą.