Dębowe meble w wystroju wnętrz

W wystroju wnętrz należy postawić na kompromis estetycznego wyglądu i praktycznego zastosowania mebli. Połączenie pięknego wyglądu i wytrzymałości znajdziemy w meblach wykonanych z naturalnego drewna dębowego. Cechuje je niezwykła trwałość, odpowiednio pielęgnowane mogą posłużyć w niezmienionym stanie na długie lata.

Estetyczne meble z dębu

meble dęboweCiężko też nie dostrzec ich szczególnej urody. Zastosowanie dębu w przemyśle meblarskim jest bardzo szerokie – buduje się z niego łóżka, stoły, krzesła, szafy i wiele innych elementów wystroju wnętrz. Ze względu na swoją twardość dębowe drewno jest trudne w obróbce, jednak meble wykonane z tego surowca można odnawiać i wielokrotnie przemalowywać. Materiał ten jest znany i wykorzystywany w meblarstwie od wielu lat i wciąż cieszy się niemałą popularnością. Stąd na rynku można znaleźć wykonane z tego surowca szafy sprzed wielu lat, a także nowoczesne meble dębowe. Każde z nich cechuje duża odporność na obciążenia – stąd dębowe półki bez problemu udźwigną ciężar domowej biblioteczki. Nie powinny się przy tym odkształcać ani pękać. Dębowych mebli nie należy czyścić żadnymi detergentami, lepiej w tym celu sprawdzi się zwilżona ściereczka. Pamiętajmy, że jeśli szybko nie wytrzemy z szafy czy stołu mokrej plamy, może ona spowodować trwałe odbarwienie. Meble takie należy też chronić przed działaniem wysokich temperatur.

meble dęboweŻadne drewno nie lubi wilgoci, pod której wpływem pęcznieje i może się niszczyć. Jednak dąb, spośród innych rodzimych gatunków drewna, jest najbardziej odporny na jej działanie. Nowoczesne meble dębowe wzbogacą estetycznie każde pomieszczenie, będą pasować do awangardowego stylu i prostego charakteru wnętrza. Spodobają się tym, którzy chcą postawić na praktyczne i stylowe wyposażenie. Jednak nie są polecane jako meble ogrodowe, ponieważ nie powinny być wystawiane na długie działanie promieni słonecznych. O ile w produkcji nie zostały użyte lakiery lub woski ze szkodliwymi substancjami, dębowe meble są przyjazne dla środowiska i naturalne. Obecnie na rynku można wybierać spośród szerokiej gamy dębowych mebli, można też zgłosić się do firm, które produkują meble na zamówienie, zgodne z naszymi życzeniami. Odpowiednio zadbane i impregnowane meble dębowe przetrwają wiele lat.

Mimo że są najdroższym surowcem, spośród rodzimych gatunków drewna, są też inwestycją na lata. Nawet w wypadku uszkodzenia bez problemu można poddać je renowacji. Jednak zachowując odpowiednie starania o ich stan, mogą posłużyć nawet przyszłym pokoleniom. Nie bez kozery istnieje w końcu powiedzenie „silny jak dąb”.