Czy wycena nieruchomości przyda się podczas rozwodu?

Rozwód jest bardzo traumatycznym przeżyciem dla obojga ludzi. Jeszcze gorszą traumę przeżywają dzieci, które nie zawsze rozumieją sytuację. Czasami same siebie winią za rozwód rodziców. Jednak powody do rozwodu są zupełnie różne. Począwszy od zdrady a kończąc na przyzwyczajeniu, braku miłości. Jak pokazują statystyki najczęściej podawanym powodem rozpadu małżeństwa są różnice charakteru, które nie są w stanie się pogodzić. Kiedy dochodzi to takich sytuacji należy dokonać podziału majątku.

Wycena nieruchomości – uczciwy podział wspólnego majątku

wycena nieruchomościJest to bardzo ważne, ponieważ każdy małżonek chce wziąć część rzeczy jakie do niego należą czy uważa, że powinien dostać. To, w jaki sposób zostaną rzeczy podzielone w dużej mierze zależy od powodu rozwodu i orzeczeniu o winie którejś ze stron. Często bywa tak, że następuje wycena mieszkania czy też wycena mieszkania. Sprzedaje się te nieruchomości, bowiem wówczas można w sprawiedliwy sposób podzielić się majątkiem. Do takich transakcji dochodzi jednak nie tak często, jakby mogło się wydawać. Większość osób decyduje się na sprzedaż nieruchomości takiej jak dom czy mieszkanie w przypadku, gdy w niej doszło na przykład do zdrady. Osoba, która padła ofiarą niewierności nie wyobraża sobie przebywania i dalszego życia w tym lokalu mieszkaniowym. Dlatego też niejednokrotnie zatrudniany zostaje rzeczoznawca majątkowy. Działa on na zlecenie i zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Dokonuje on fachowej wyceny mieszkania czy też domu, jednak jest ona zależna od wielu czynników. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, gdzie znajduje się dany dom – jeśli są to na przykład okolice Warszawy jego wartość będzie zdecydowanie większa niż znajdowałby się on w okolicy znacznie mniejszego miasta. Później liczy się ilość posiadanych metrów kwadratowych działki a także domu. Dodatkowo do tego wszystkiego można dodać wyposażenie – czy podczas sprzedaży zostaje ono w mieszkaniu, czy dom zostaje sprzedany w stanie tak zwanym surowym. Dzięki temu małżonkowie mogą wiedzieć na jakie kwoty mogą wzajemnie liczyć i wiedzieć z czym wkraczają w nowe życie. Wycena nieruchomości w Warszawie jest jednak kluczowa, bowiem to zawsze należy do małżonków wspólnie.

 

Inne ich dobra, jakie nabyli samodzielnie podczas trwania małżeństwa nie podlegają rozliczaniu. Warto jest więc pomyśleć o rozstaniu z klasą, bowiem wspólnie spędzone lata nie miną bezpowrotnie. Należy także pomyśleć o sprawiedliwym podziale majątku i rzetelnej wycenie nieruchomości. Inaczej sąd może być nastawiony bardzo krytycznie do roszczeń małżonków, którzy pojawią się na rozprawie rozwodowej.