Co cechuje dobrego kreatora wnętrz?

Nie każdy nadaje się do każdego zawodu – do wielu potrzebne są odpowiednie predyspozycje i wrodzone umiejętności, które następnie trzeba szlifować przez wiele lat i nieustannie się dokształcać, aby nie tylko być na bieżąco, ale też by móc spełniać wymagania osób i klientów, z którymi przychodzi pracować.

Kreator wnętrz i dobór kolorów

kreator wnętrz Do takich zawodów niewątpliwie zaliczają się te związane z kreowaniem przestrzeni, w budynkach i poza nimi. Czego wymaga zawód kreatora przestrzeni, w której żyjemy? Przede wszystkim wysokiego poziomu znajomości różnych stylów urządzania wnętrz, odróżniania ich od siebie w bardziej subtelnych aspektach oraz dostosowania ich do konkretnego miejsca i klienta, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Konieczna jest dobra wyobraźnia, pomysłowość i talent do tworzenia i znajdowania wyjątkowych rozwiązań, które wpasują się w określone potrzeby i pozwolą rozwiązać takie problemy jak na przykład za duża, za mała czy niewymiarowa przestrzeń. Nie tylko małe pomieszczenia sprawiają trudność w aranżacji, ale również te duże, przestronne. Każdy kreator przestronnych wnętrz w Katowicach czy w innym mieście powinien posiadać też umiejętność odpowiedniego doboru kolorów, wzorów i faktur materiałów, które mogą całkowicie odmienić wystrój wnętrza, nawet jeśli teoretycznie wykorzysta się te same meble i dodatki, różniące się właśnie materiałem, z którego je wykonano i ich kolorem.

kreator wnętrz W pracy kreatora wnętrz niezbędne jest też znalezienie sposobu, aby wizja przelana na papier stała się rzeczywistością, trzeba więc mieć kontakty z wieloma osobami i znać różnorodne sklepy, a nierzadko również przygotować coś samodzielnie, na przykład odnowić stare meble, aby pasowały do nowego wnętrza. Wymagany jest więc także odpowiedni talent plastyczny, gdyż nie wszystko da się kupić, a nawet te kupione rzeczy mogą wymagać odpowiednich zmian i poprawek. Poza umiejętnościami związanymi stricte z samym projektowaniem wnętrz i nadzorowaniem przebiegu prac, aby efekt końcowy był zgodny z planem, kreator wnętrz powinien posiadać też odpowiednie do tego zawodu umiejętności interpersonalne. Musi bowiem potrafić dogadać się z klientem, co nie zawsze jest łatwe. Wymaga jest cierpliwość do licznych zmian i poprawek, umiejętność przekonania klienta, gdy ten nie ma racji i zdolność do osiągania kompromisu.

Czasem też trzeba zrobić coś wbrew własnej wizji, a zgodnie z określonym życzeniem klienta, który jest przecież najważniejszy. Może być to praca stresująca i wymagająca, dlatego każdy kreator i projektant powinien potrafić sprawnie działać w takich sytuacjach.