Chłodne powietrze dzięki klimatyzacji

Czyste, wysokiej jakości powietrze powinno przepływać przez każde pomieszczenie, w którym mieszkają ludzie. Jeżeli w takim powietrzu jest zbyt dużo dwutlenku węgla, wówczas zaczynamy odczuwać zmęczenie, a nasze samopoczucie przestaje być dobre. Dlatego w trosce o własne zdrowie fizyczne i psychiczne należy zadbać o to, aby w każdym pomieszczeniu odbywała się cyrkulacja czystego powietrza.

Klimatyzacja usuwa ciepło i wilgoć

klimatyzacjaDo tego niezbędny jest odpowiedni system wentylacyjny, ale bardzo ważna jest także klimatyzacja. To właśnie klimatyzatory pozwalają zapewnić komfort cieplny – chłodzą one, jak i ogrzewają. Ale to funkcja chłodzenia jest ich podstawową. Dobra klimatyzacja pozwala szybko usunąć nadmiar ciepła oraz wilgoci z pomieszczenia, dlatego idealnie sprawdza się przede wszystkim latem, kiedy na zewnątrz mamy prawdziwy upał. W domu nie będziemy czuć skwaru ani „stojącego” powietrza właśnie dzięki dobrym klimatyzatorom. Zimą zaś klimatyzacja może ogrzewać pomieszczenia, dzięki czemu swoim działaniem może wspierać główny system grzewczy, obniżając tym samym rachunki za ogrzewanie. Jest to więc przydatne rozwiązanie dla osób, które lubią oszczędzać. Ale jak działa taka klimatyzacja?

klimatyzacjaUrządzenie składa się z parownika, skraplacza i sprężarki oraz wentylatorów. Parownik pobiera powietrze z otoczenia i ochładza je, zaś wydzielone ciepło transportowane jest do skraplacza, który usuwa je na zewnątrz. Działanie tego systemu możliwe jest dzięki sprężarce oraz wentylatorom, gdyż te elementy zwiększają przepływ powietrza. Oczywiście klimatyzacja nie powinna być traktowania jako urządzenie zastępujące wentylację. W pomieszczeniu z klimatyzacją powinien pojawić się wentylator mechaniczny, na przykład wyciągowy, który będzie usuwał powietrze z dwutlenkiem węgla, zaś za dopływ świeżego powietrza odpowiedzialne są nawiewniki przy oknach. Dobrą opcją jest dostarczanie powietrza do klimatyzowanych powietrzeń w piwnicy, ponieważ będzie ono już chłodniejsze niż to z zewnątrz, a przy tym świeże. Jednakże najczęściej wentylacja pomieszczeń odbywa się w ten sposób, iż przy montażu klimatyzatora instaluje się także jednostkę centralną z wymiennikiem ciepła oraz filtrami do oczyszczania powietrza.

Podsumowując, rozwiązań na cyrkulację powietrza jest naprawdę wiele. Dzięki dobrej klimatyzacji powietrze to może posiadać oczekiwaną przez nas temperaturę – może być o wiele chłodniejsze niż na zewnątrz, co jest dla nas ważne latem. Ale może być też o wiele cieplejsze, dzięki czemu zimą będziemy czuć w domu idealny komfort cieplny.