Agregaty prądotwórcze gazowe

Agregaty prądotwórcze służą do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej, umożliwiają więc niezależne i bezpieczne zasilanie urządzeń w domu, ogrodzie, na placu budowy, w szpitalu czy w firmie. Stanowią rezerwowe źródło prądu w przypadkach awarii sieci energetycznej, ostatnio coraz częstszych.

Agregaty napędzane gazem

agregaty gazoweNajważniejszym elementem generatorów prądu jest prądnica napędzana silnikiem spalinowym. Silnik może pracować na różnego rodzaju paliwie: benzynie, oleju napędowym, gazem, a także na metanie czy gazie ziemnym. Bardzo dobrym rozwiązaniem są niezawodne agregaty gazowe. Są one bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż inne rodzaje generatorów prądu. Agregaty prądotwórcze gazowe zasilane są gazem ziemnym lub gazem ciekłym (LPG). Stosuje się je przede wszystkim w przemyśle, ponieważ cechują się niskimi kosztami obsługi. Początkowy wydatek z czasem się zwraca, ponieważ eksploatacja agregatów gazowych nie generuje dużych kosztów- szacuje się, że nakłady finansowe związane z używaniem generatorów prądotwórczych napędzanych gazem są do 70% niższe w porównaniu z innymi rodzajami paliwa używanymi w agregatach. Dane przedstawiane przez producentów agregatów jasno wskazują, że sprzęt napędzany gazem cechuje się podobnym spalaniem co generatory napędzane benzyną. Jednak koszt litra obydwu mieszanek wyraźnie przemawia na korzyść niezawodnych agregatów gazowych. Co więcej, generatory napędzane gazem, nie powodują dużego hałasu.

agregaty gazoweInną ich zaletą jest duża elastyczność, jeśli chodzi o temperatury, w których mogą pracować. Agregaty gazowe sprawdzą się dobrze w przypadku ogromnych mrozów, jak i w dużym upale. Kolejnym atutem agregatów napędzanych gazem jest ich duża żywotność. Gaz ziemny nie powoduje korozji, dzięki czemu elementy silnika przez długi czas pozostają w dobrym stanie. W takim napędzie nie następuje również zmiana składu oleju silnikowego. Co więcej, gaz ziemny powszechnie uważany jest za najczystsze paliwo naturalne. Dzięki tym wszystkim czynnikom silniki napędzane gazem cechują się niewielkim zużyciem mechanicznym. Ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że agregaty na gaz LPG mogą również korzystać z gazu ziemnego CNG. Jeszcze bardziej innowacyjnym rozwiązaniem są hybrydowe generatory prądotwórcze, napędzane zarówno gazem, jak i benzyną.

W sytuacjach awarii sieci elektrycznej niezastąpionym rozwiązaniem – w domu, na podwórku, na budowie, w firmie czy w szpitalu- jest posiadanie agregatu prądotwórczego, który pozwoli na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej. Bardzo dobrym rozwiązaniem są niezawodne agregatory gazowe, których funkcjonalność, związana z ich ekonomicznością i ekologicznością jest bezsprzeczna.