Adaptacja katalogowego projektu wnętrza

Przeglądając katalogi firm meblowych czy tych oferujących materiały budowlane i dekoracyjne łatwo można zainteresować się poszczególnymi projektami. W końcu stworzono je po to, aby przyciągały uwagę potencjalnych klientów i zachęcały ich do zakupu tych mebli i materiałów, przy użyciu których je stworzono.

Projektowanie modnego wnętrza

projektowanie wnętrzCzasem wręcz mamy ochotę w całości skopiować projekt w swoim domu, co jednak rzadko jest dobrym pomysłem. Na czym polega problem wykorzystania we własnym lokum katalogowej inspiracji? Na tym właśnie, że jest to tylko inspiracja. Takie projekty bardzo często nie uwzględniają realnych potrzeb mieszkańców, związanych choćby z powierzchnią do przechowywania ubrań, przedmiotów osobistych, środków czystości czy choćby miotły, mopa i odkurzacza. Układ mebli niekoniecznie jest funkcjonalny, a to, co pięknie prezentuje się na zdjęciu np. gabinetu nie oznacza, że w praktyce będzie on tak samo ładny, gdy regały zastawią segregatory, drukarka, skaner i stosy dokumentów. Odpowiednie projektowanie wnętrz polega nie tylko na stworzeniu wnętrza modnego, podążającego za trendami, ale także uwzględniającego potrzeby mieszkańców.

projektowanie wnętrzMogą one być związane z wieloma kwestiami, jak wspomniana powierzchnia do przechowywania, bezpieczeństwo dzieci i osób starszych (uwaga na ostre krawędzie, śliskie płytki i lakierowane podłogi!) czy same problemy wynikające z układu pomieszczeń, ich wysokości, rodzaju okien albo możliwościami finansowymi. Z tych względów przeniesienie na własny grunt wnętrza z katalogu jest zwykle niemożliwe. Trzeba wykazać się sporą kreatywnością, aby połączyć wybrany styl z realiami konkretnego mieszkania czy domu oraz potrzebami jego mieszkańców, co wcale nie jest takie łatwe. Możliwe zmiany to na przykład dobór innych tapet i farb, innej podłogi, zastąpienie mebli ich odpowiednikami, zwiększenie liczby szaf i regałów, zmiana układu mebli, zupełnie inne dekoracje, ponieważ oryginalne są niedostępne lub nie na kieszeń inwestora i tak dalej. To nie sztuka zaprojektować wnętrze jako nowoczesne i modne, ale z całą pewnością sztuką jest uczynienie go praktycznym i funkcjonalnym. Projekt wnętrza z katalogu to na pewno doskonała inspiracja, jednak zawsze należy brać poprawkę na zderzenie się z realiami, które nie pozwalają na pewne rozwiązania lub sprawiają, że byłyby one zupełnie niepraktyczne.

Stąd powinni brać się za nie tylko specjaliści, ponieważ na własną rękę trudno jest zająć się przygotowaniem takiego projektu, a następnie udanym wcieleniem go w życie. Pomoc na pewno się w tym przyda.